<< >>

(Oslo, Praha)
„Naše myšlenky jsou s příbuznými a přáteli těch, kteří byli zraněni nebo zabiti na ostrově Utoya a v Oslo,“ oznámil kazatel Reidar Kvinge (na snímku), předseda Církve adventistů sedmého dne v Norsku. „Pro mnoho lidí bude těžké, aby je v těchto dnech neovládla nenávist a pomstychtivost. O to víc je třeba modliteb o Boží moudrost pro ty, kteří jsou za správu Norska odpovědni,“ připojuje se předseda Česko-Slovenské unie církve Mikuláš Pavlík. V pátek 29.7. se od 17 hodin v katedrále Pražského hradu uskuteční ekumenická bohoslužba věnovaná lidem postiženým násilnými útoky v Norsku. Bohoslužbu bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas 2 – Praha.

V pátek 22.7. bylo zastřeleno nejméně 68 lidí, většinou dospívajících, na ostrově Utoya, na letním táboře Mladých sociálních demokratů, 32-letým Norem, který se vydával za policejního důstojníka. Předtím zemřelo 7 lidí při jeho bombovém útoku na vládní čtvrť v Oslo. Pachatel byl zatčen, uvězněn a vše přiznal.

Kanceláře norského ústředí církve adventistů a střední škola církve jsou jen několik kilometrů od jezera Tyrifjord, na němž je ostrov Utoya, nedaleko od hlavního města. „Tragédie se nás velmi citově dotýká,“ řekl kazatel Gate Tjeransen, vedoucí oddělení komunikace norských adventistů. „Brutální neštěstí, při kterém byli povražděni mladí, nadšení lidé na Utoyi, nesmí způsobit, aby v Norsku převládla nenávist,“ míní předseda Reidar Kvinge, „přesto jsme šokováni krutou lhostejností k životu, kterou tato katastrofa odkrývá.“

Bombový útok v pátek odpoledne v Oslu nezpůsobil žádné škody na nedalekém sboru církve adventistů Bethel v Askedata. Na doporučení policie zde sbor v sobotu 23.7. nekonal pravidelnou sobotní bohoslužbu. Informoval o tom kazatel sboru Reidar Olsen. „Žádáme členy a sbory naší církve, aby ve svých modlitbách pamatovali na všechny zraněné, trpící a blízké zavražděných. Jako adventisté chceme sdílet s ostatními naději na spásu a vzkříšení v Ježíši Kristu,“ řekl Reidar Olsen. V Norsku je přes 4600 adventistů v 62 sborech.

V pátek 29.7. se od 17 hodin v katedrále Pražského hradu sejdou věřící různých církví na ekumenické bohoslužbě věnované lidem postiženým norskou tragédií. Pořádá ji společným úsilím Arcibiskupství pražské, Ekumenická rada církví v ČR a Psychosociální intervenční tým ČR (PIT). Účastní se zástupci církví a ekumenické rady v ČR, norský velvyslanec v ČR Jens Eikaas a další představitelé.

„Zveme všechny k účasti na společné bohoslužbě a k vyjádření solidarity s norským lidem,“ řekl představitel církve adventistů v ČR a SR Mikuláš Pavlík. „Jsme společně s mnohými otřeseni násilnou událostí, která se odehrála v pátek 22.7. v Norsku. Děsí nás chladnokrevnost a motivace, s jakou vrah celou akci naplánoval a uskutečnil. Nechceme rozšiřovat komentáře k pozadí události, ani k motivacím útočníka. V této chvíli spíše myslíme na všechny, kterým tato tragédie zcela změnila život. V duchu odkazu apoštola Pavla, který nás vybízí ke spolunesení bolesti druhých (Ř 12,15), nemůžeme a nechceme být lhostejni k jejich utrpení. Připojujeme se k těm, kteří jakýmkoli způsobem vyjadřují zasaženým rodinám a přátelům zemřelých svou účast. Prosíme nebeského Otce o sílu, ve které by tuto tragedii mohli unést,“ uvedl Mikuláš Pavlík s pokračoval:

„Myslíme i na zraněné a ty, kteří je ošetřují. Modlíme se ale i za naše spoluvěřící a vedení naší církve v Norsku, aby do tohoto utrpení druhých dokázali vnést alespoň něco z Ježíšova zájmu o lidskou bolest. Pro mnoho lidí bude těžké, aby je v těchto dnech neovládla nenávist a pomstychtivost. O to víc je třeba modliteb o Boží moudrost pro ty, kteří jsou za správu Norska odpovědni. I za ně prosíme. Víme, že skutečný pokoj přinese na svět až Boží království, které se naplní příchodem Ježíše Krista. Do té doby však nechceme být k utrpení jiných lhostejni. Jménem Česko-Slovenské unie Církve adventistů sedmého dne vyjadřujeme tímto způsobem svou účast. Vybízíme naše sbory k připojení se k modlitbám ostatních věřících, kteří v těchto dnech na zasažené v Norsku myslí.“


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 29. července 2011 Prohlášení církve