<< >>

„Řekni to světu“ je první historické filmové drama vyprávějící příběh z počátku historie církve adventistů sedmého dne. Dvě a půl hodiny dlouhý snímek australského režiséra Kylea Portburyho a produkčního týmu Adventist Media Network Australia začíná hledáním Williama Millera v Bibli, jejímž prostřednictvím objeví Ježíše jako svého přítele. Film končí v roce 1874, kdy nová církev adventistů vysílá své první misionáře. Příběh ztvárňuje 97 profesionálních herců a více než tisíc komparsistů. Natáčelo se pod dohledem historiků v Upper Canada Village, dobovém skanzenu v kanadském Ontariu.

Dílo za 5,5 milionu dolarů je iniciativou Australské unie církve, která financovala většinu rozpočtu. Dalšími prostředky přispěla ústředí církve pro oblast jižního Pacifiku a celosvětové ústředí. Kanadská vláda podpořila film v rámci svého programu daňových úlev pro uměleckou tvorbu. Režisér Kyle Portbury je členem církve, učil se jako profesionální herec a režisér v Londýně a posledních 10 let režíroval menší i větší filmové projekty církve v Austrálii, například evangelizační seriál Beyond Search, který v současné době připravují do české a slovenské verze HopeTV Praha a Štúdio Nádej Bratislava. Na natáčení filmu „Řekni to světu“ se dva roky připravoval studiem dobových společenských a náboženských reálií, životů a rukopisů zobrazených osobností, a konzultacemi s odborníky.

 

 

Průkopníky církve adventistů jako Ellen Whiteová, Joseph Bates, James White nebo Joshua Himes zobrazuje film jako lidi „z masa a kostí,“ s jejich vzestupy i pády, kteří často bojovali se stejnými věcmi jako každý obyčejný člověk. Filmový štáb vybudovaný z najatých kanadských profesionálů při natáčení vysoce oceňoval, že produkce po biblickém vzoru důsledně poskytovala všem sobotní volno od pátečního do sobotního západu slunce. Při podobných natáčeních je totiž běžné, že produkce požadují práci až 18 hodin denně sedm dní v týdnu, dokud není film hotov.

Film má mít premiéru pro veřejnost v říjnu. Zároveň se připravují jiné jazykové verze včetně české a slovenské.

 


 Sdílet článek na: