<< >>

Interevropské Camporee bylo týdenní (3.8.-9.8.2015) prázdninové setkání oddílů adventistického skautského Klubu Pathfinder z celé Evropy. Probíhá obvykle s periodou čtyř let. Tento rok se jeden autobus z České republiky a jeden ze Slovenské republiky vydal směrem ke švýcarskému městu Estavayer-le-Lac ležícího u velkého jezera. Celý program se nesl v duchu biblického příběhu o Jonášovi a jeho poselství pro město Ninive.

Expedice z naší krajiny vyrážela v neděli večer vstříc novému dobrodružství. Další den ráno už všichni účastníci pilně stavěli svoje stany v části obrovského areálu, která jim byla přidělena. Zbytek dne až do večera byl volný a tak mnoho účastníků zavítalo k nedalekému jezeru, aby se osvěžilo. Večerním zahajovacím ceremoniálem ve 20 hodin oficiálně začalo celé Camporee. Všichni účastníci se oblékli do krojů a seřadili před obrovským hlavním stanem. Po zahájení bylo všem představeno domácí Švýcarsko a následovala přehlídka všech států, které se Camporee účastnily. K zahlédnutí byly i státy z Asie a přiletěli i Pathfindeři z Brazílie a USA. Jako poslední část večerního programu následovalo moderně pojaté video o tom, jak Bůh posílá Jonáše do Ninive a hraná scénka.

Všichni Pathfindeři se každé ráno a večer setkávali v hlavním stanu na programu v podobě písní a zamyšlení. Večer byl navíc obohacen zfilmovaným příběhem o Jonášovi, přeneseným do současnosti. Každý den se mohli všichni těšit na novou epizodu z muzikálu Ninive. Jedním ze stěžejních bodů programu bylo i stavění katamaránů – lodí sestavených z prázdných PET lahví. Každý stát (Česko bylo spojeno se Slovenskem) měl sestavit dvanáctičlenný konstrukční tým a několik čtyřčlenných závodních týmů. Po dokončení lodí následoval závod na sestavených plavidlech. Vyhrála Francie, ale i tak si závodníci a konstruktéři z našeho československého týmu závod moc užili. Během čtvrtečního večera účastníky čekal zajímavý program, zvaný Urban Life. Každý dostal stříbrné a zlaté kamínky, které představovaly platidlo a kterými se daly kupovat různé aktivity jako masáže, sumo zápasy, zápasy na mýdlové vodě apod. Po utracení kamínků se dalo toto platidlo v pathfinderské bance dokoupit za Eura či Franky. Vybrané peníze putovaly na humanitární projekt Adry.

 

patfik01

 

Zbytek programu byl vyplněn nesčetným počtem aktivit, her a worshopů, na kterých si mohli účastníci vyřezat turbánek na šátek, poskládat origami nebo vyzkoušet práci v kovárně. Pathfindeři si vyzkoušeli i házení sekerou na cíl, střílení z luku, sportovní hry a projeli se na německém dřevěném kolotoči. Také díky vydařenému počasí, které panovalo během srpnových dní, si všichni odnáší z tohoto Evropského setkání mladých lidí z Klubu Pathfinder nevšední zážitky a nová přátelství. Pokud se chcete dozvědět více, stačí se podívat na stránky Pathfinderu, kde jsou videa a fotky z akce.

 

 


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 9. srpna 2015 Pathfinder