<< >>

Ve čtvrtek 16.7. uplynulo 100 let od úmrtí křesťanské spisovatelky a reformátorky Ellen Gould Whiteové (1827-1915), která patřila mezi průkopníky Církve adventistů sedmého dne. Zemřela v kalifornském St. Helen ve věku 87 let. Při příležitosti výročí se u jejího domu Elmshaven v St. Helen sešli lidé k vzpomínce a modlitbám díků za její život a dílo. Na setkání promluvil předseda Severokalifornského sdružení církve Jim Pedersen. Církevní historici zde uspořádali konferenci.

Po celém světě se prodávají stovky miliónů jejích knih. Jen v posledních dvou letech si lidé na světě pořídili 170 milionů jejího nejznámějšího díla Velké drama věků a její prorocké myšlenky se šíří také protřednictvím elektronických médií. Je nejpřekládanější ženskou autorkou v historii. V minulém roce ji renomovaná vzdělávací organizace Smithsonian zařadila mezi 100 nejvýznamnějších Američanů.

 

white

 

Konference historiků, které se účastnili například George Knight, Elissa Kidová, James Nix, James a Cheryl Petersovi, David Trim nebo předseda generální konference církve Ted Wilson, připomněla, že Ellen Whiteová inspirovala mimo jiné velkou světovou zdravotní misii a vznik mnoha adventistických nemocnic, sanatorií, osvětových vydavatelství a misijních stanic. Změnila také hluboce zakořeněné představy o společenské úloze žen. Promlouvala k velkým shromážděním a stavěla muže i ženy před stejně vysoké morální požadavky. Ellen Gould Whiteová svými knihami zásadně ovlivnila miliony lidí a získala je pro Krista a pro poznávání Božího slova v Bibli. Napsala více než 5 tisíc článků a 40 knih. Z celkem asi 50 tisíc stran jejího rukopisu vznilo také více než 100 kompilací.

 


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 18. července 2015 Církev ve světě, Život víry