<< >>

Organizátoři letošní letní prázdninové misie adventistické mládeže „Dotkni se nebe“ v Uherském Hradišti a okolí oznámili výsledky této třítýdenní akce z přelomu července a srpna. Devět desítek účastníků rozdalo lidem 25 tisíc brožur s kontakty na aktivity církve v oblasti, více než 400 Biblí, stovky dalších duchovních knih a časopisů „Za obzorem“ s odkazy na knihy, internetovou televizi a kurzy církve. Zdravotně misijní akce a pouliční kázání pro veřejnost navštívilo 1 700 lidí, výstavu o Bibli více než 500 lidí, besedy o Bibli a obrácení ke Kristu více než 140 lidí. V Uherském Hradišti vzniklo duchovní společenské centrum Efata  se sobotními bohoslužbami, knihovnou, pravidelnými programy pro veřejnost a Klubem zdraví, který začalo navštěvovat 70 lidí z necírkevního prostředí.

„Protože šíření dobré zprávy o Ježíši Kristu je mou srdeční záležitostí, přemýšlel jsem nad tím, jakou aktivitu zvolit u nás ve městě,“ vzpomíná Štěpán Straka, vedoucí misie uherskohradištského sboru církve adventistů. „Po přemýšlení a modlitbách jsem našel na internetu stránky mládežnického hnutí Youth for Jesus (Mladí pro Ježíše) a hned jsem věděl, že to je to, co hledám. Okamžitě jsem napsal dotaz, jestli je možné zorganizovat prázdninovou akci YFJ Dotkni se nebe v Uherském Hradišti. Odpověď byla kladná, a než jsem se nadál, bylo léto roku 2016 a začínalo Dotkni se nebe u nás.

 

yfj1

 

Popravdě jsem si moc nedokázal představit, co to vše obnáší a jaký vliv vše má a bude mít. Protože jsem do této akce byl zapojený celé týdny den co den od rána do večera, mohu s klidným srdcem říct, že vše vedl Hospodin. A je jen škoda, že takových akcí není více. Účastnil jsem se všech dnů zdraví a zkušeností, které jsem zažíval, že jsem se mohl s lidmi modlit, mluvit o Bohu, darovat knihu, je tolik, že by to bylo na knihu. Lidi se vraceli a přiváděli na dny zdraví své známé, rodinné příslušníky, povídali, že v životě nic takového neslyšeli, že proč o nás není více slyšet.

 

yfj2

 

Další slečna přišla a dívala se na knihy a já ji oslovil, jestli mohu poradit, a ona mi hned řekla, že hledá Boha a jestli jí mohu poradit knihu s osobními zkušenosti, tak jsem jí dal knihu Křížem krážem, pak že chce žít v rovnováze s Bohem – dal jsem jí tedy knihu V harmonii s Bohem, pak že jestli máme něco, kde se člověk ptá Boha na různé životní otázky – nabídnul jsem jí tedy knihu Bůh před soudem. Dále, jestli bych jí něco ještě doporučil – daroval jsem jí tedy Touhu věků. Odcházela a děkovala, říkala, že si vše prostuduje a ozve se.

Založili jsme a vedu Klub zdraví, kde na první dvě přednášky přišlo asi 70 nových lidí! Jedna přednáška musela být dokonce opakována. Děláme přednášky Světem Bible, od října na žádost příchozích lidí pořádáme kurz vaření. Jako další reakce na akci Dotkni se nebe je to, že se spojili lidé 3 sborů z Uherského Hradiště, Uherského Brodu a Veselí nad Moravou a založili jsme tým, který bude dělat permanentně každý měsíc dny zdraví. Aktivních členů tohoto týmu je 22. Z toho jsou mezi námi i lidé, kteří na Dotkni se nebe poznali, že tato služba je velmi vzácná a připojili se k nám, i když nejsou členové církve.  Všechno, co se děje, je jen díky mocnému působení Boží moci a jde vidět, že když se lidé nechají použít Bohem, mohou se dít zázraky.

Vše však začalo díky Dotkni se nebe, této službě, která je tak vzácná! Moc bych si přál, aby Dotkni se nebe mohl zažít každý sbor, protože jestli hledáme cestu k oživení naší církve a duchovního života členů, mohu vám říci, že jsem nenašel zatím nic lepšího. Děkuji Pánu Ježíši, že jsem se toho mohl zúčastnit a že mohu říci, že u nás ve sboru Dotkni se nebe neskončilo, u nás Dotkni se nebe pokračuje.“

 

yfj5

 

„Na první pohled se zdálo, že to bude snazší, vždyť  jižní Morava patří mezi oblasti s vysokým počtem věřících,“ vzpomíná jedna z účastnic Irena. „Velice brzy jsme se ale přesvědčili o tom, že protestantské církve tady zjevně nemají převahu. Milé překvapení nás ale přesto čekalo v podobě opravdu velkého zájmu o  získání vlastního výtisku Bible. Během všech aktivit, které jsme pro obyvatele oslovených měst připravili, jsme rozdali nejen spoustu biblí, ale i dalších knih. Vedli jsme s nimi mnoho zajímavých rozhovorů nad stránkami těchto knih a bylo radostí pozorovat naše mladé evangelisty, s jakým zaujetím  a nasazením pracují, zvláště na dnech zdraví, kde k rozhovorům byla spousta příležitostí.

 

yfj6

 

I letos si mladí připravili a prezentovali cyklus biblických přednášek, podpořit nás přijeli i další řečníci, Kornelius Novak a Radim Passer, kteří si každoročně najdou čas na to, aby se  s posluchači podělili o své životní příběhy a tak ukázali, jak je možné v každé situaci žít život víry a spoléhat na Boha.

Program Dotkni se nebe doprovázely také putovní výstavy Biblí v Uherském Hradišti a v Uherském Brodě  a věřím, že právě tam mnozí z návštěvníků pocítili touhu vlastnit svůj osobní výtisk Bible a také  ji tam mnozí získali. Zápisy v knize hostů svědčí o tom, že se jim výstava líbila a jsem přesvědčena, že ti, kdo už ji měli doma, ji po delší době vytáhli ze svých knihoven a znovu se do ní začetli.

Odjezdem mladých určitě program Dotkni se nebe neskončil, sbory a jejich kazatelé pokračují v práci, zvou zájemce na další akce, které si pro ně připravují ve svém novém společenském centru Efata. Cílem přece je, aby lidé Krista nejen poznali, ale zamilovali si ho a přijali ho do svého života. Mladí z programu Dotkni se nebe vědí, že jsou jen částí velkého misijního týmu, jehož cílem je přivést lidi ke Kristu, k tomu, kdo jediný je schopen dát jim to, co žádný člověk nemůže.“

 

„Jsem moc vděčný Bohu za obrovské zkušenosti v terénu i mimo něj,“ svěřil se další z účastníků Ondřej. „Celý můj vztah s Bohem se  posunul na novou úroveň. Také jsem vděčný za nové lidi, které jsem na YFJ potkal a mohl se s nimi sdílet a bavit se o Bohu, někteří mi i pomáhali vyrovnat se s težkými zkouškami, které se mi staly v průběhu YFJ a byly pro mě dost silné, ale tito lidé mi dokázali úžasným způsobem pomoci. Celkově jsem strašně rád, že jsem tam mohl být a rozhodně se budu snažit dostavit se i příští rok.“

 

„Obdivujem to, ako je YFJ šikovne zorganizované a v akom duchu je vedené,“ zhodnotil akci jiný účastník Marek. „Napríklad ja som mal väčšiu odvahu vyznať svoju vieru pred ostatnými ľuďmi a duchovne sa s nimi zdielať. Inokedy si to často zvyknem nechávať len pre seba. Rovnako si vážim aj silných prednášok  Kornélia Novaka a Radima Passera a rovnako aj sprístupnené literatúry, ktorá je zadarmo ponúkaná, s prípadnými dobrovoľnými príspevkami. Som vďačný aj za silné knihy ako napríklad Dôkaz o Bohu a iné. Teším sa na budúci rok.“

 

„Z Uherského Hradiště jsem odjela naplněná skvělými zážitky se skvělými lidmi a s potvrzením toho, že můj chystaný křest je pro mě správná volba,“ uvedla účastnice Leona. „To se nedá slovy ani popsat jak moc pro mě tahle akce znamená. Od té doby, co jsem přijela, snad není ani jeden den, kdy bych si na YFJ nevzpomněla. Jedna z radostí byla, když jsme v úterý rozdávali letáky a zvali lidi na přednášku a potom na přednášce jsem viděla dost lidí, které jsem oslovila. Nebo několik lidí na dnech zdraví, se kterými jsem měla možnost mluvit. Jsem vděčná za celé YFJ a už teď přemýšlím, jak se na YFJ dostanu příští rok, ale teď už rozhodně na delší dobu.“

 

Na konci akce prožili účastníci křest dvou z nich. „Bylo to velmi silné a požehnané vyvrcholení, jsou to mladí lidé, kteří se těchto prázdninových misií zúčastňovali od roku 2013, a bylo vidět, jak je Ježíš postupně vedl k tomuto nejdůležitějšímu rozhodnutí ,“ řekl vedoucí iniciativy YFJ Juraj Turóci. V roce 2017 se má akce uskutečnit od 6. do 30. 7. ve městech Trenčín, Púchov, Považská Bystrica a okolí.

 


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 2. listopadu 2016 Ze života církve, Ze života sborů