<< >>

Koncem července zasáhly oblast jihovýchodní Asie silné monzunové deště, které na řadě míst regionu, včetně Myanmaru, způsobily záplavy a sesuvy půdy. 30. června navíc sousední Bangladéš postihl cyklon Komen, který celou situaci ještě zhoršil a do Myanmaru přinesl bouře doprovázené silnými větry a lijáky. Myanmar v důsledku toho zasáhla povodeň obrovských rozměrů, která je ještě umocněna následnými sesuvy půdy a škodami napáchanými silnými větry. Humanitární organizace se v současné době snaží dopravit pomoc do nejhůře postižených oblastí. Lidé zde urgentně potřebují zejména pitnou vodu, jídlo a přístřeší. Adventistická humanitární organizace ADRA zasahuje na místě, ADRA Česká republika nákup a dopravu potřeb k postiženým lidem finančně podporuje.

barma1

 

Spolupracuje při tom s místní pobočkou ADRA v Myanmaru a monitoruje od začátku celou situaci a aktuální potřeby v jednotlivých regionech Myanmaru. Své týmy pracovníků má v nejhůře zasažených místech, kde sbírají aktuální informace o vývoji situace a distribuují humanitární pomoc místním obyvatelům. Jejich výpovědi hovoří o vesnicích zaplavených bahnem, o farmářích, kteří přišli o úrodu i domovy a jejichž jediný zdroj obživy zničilo bahno a voda. Některé vesnice pokrývá až dvoumetrová vrstva naplavené půdy a místní farmáři se obávají, že obnovit jejich původní pole bude velmi obtížné.

 

barma2

 

Plošný rozsah povodně a sesuvů půdy je obrovský. Postiženo je 12 ze 14 států a regionů. Zasaženo bylo více jak 330 000 obyvatel, z nichž velká část musela před povodní utéct a opustit své domovy. Podle posledních zpráv v důsledku této přírodní katastrofy zemřelo již 89 lidí a mrtví rychle přibývají. V regionech Rakhine, Chin, Magway a Sagaing byl vyhlášen stav přírodní katastrofy, povodeň zničila více než 217 000 akrů zemědělské půdy. Silné škody utrpěla také infrastruktura, některé oblasti jsou velmi špatně přístupné, což stěžuje práci záchranářům a pracovníkům humanitárních organizací. Povodeň se nyní přesouvá do jižních regionů země a panují velké obavy, jaké škody napáchá zde.

 

barma3

 

ADRA poskytuje humanitární pomoc v povodněmi postiženém Myanmaru a analyzuje aktuální potřeby zasažených obyvatel, aby mohla co nejefektivněji plánovat své další kroky v pomoci potřebným. Hlavními plánovanými oblastmi jsou nyní poskytnutí jídla a pitné vody, ale také odstraňování škod napáchaných velkou vodou. Bude potřeba vyčistit a opravit velké množství zdrojů vody a hlavně pomoci obnovit zemědělskou produkci místních obyvatel, pro které je jejich pole často jediným zdrojem obživy.

 


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 14. srpna 2015 Humanitární pomoc