<< >>

slechta0V největší české dokumentaristické soutěži „Příběhy 20. století“ pořádané nadací Post Bellum zvítězily letos v kategorii autorů do 19 let věku studentky Obchodní akademie a jazykové školy Pardubice s příběhem adventisty Miroslava Šlechty „Voják, který věřil“. Ten během povinné vojenské služby v 50. letech minulého století důsledně světil sobotu jako nepracovní den podle Desatera Božích přikázání a byl za to dvakrát na více než pět let uvězněn. Příběh zpracovaly studentky Barbora Urbanská, Alena Kladivová (na snímku), Karolína Šmídová, Kateřina Nárožná a Lucie Kopová.

Nadace Post Bellum už 13 let hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Vybudovala největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě www.pametnaroda.cz. Obsahuje nahrávky vzpomínek téměř 3000 pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu. „Máme radost, že soutěž oslovuje především mladé lidi, polovinu soutěžících letos tvořili žáci a studenti základních a středních škol,“ uvedl na prosincovém vyhlášení letošních vítězů v Národním památníku na pražském Vítkově ředitel nadace Mikuláš Kroupa.

Soutěžit mohl ve třech věkových kategoriích každý, kdo natočil od 1. dubna do 5. října zvukovou nebo obrazovou nahrávku příběhu pamětníka s tím, že ji doprovodil textově zpracovaný příběh s fotodokumentací. Přihlášení objevili letos přes tři sta zapomenutých pamětníků. O deseti vítězích rozhodla odborná porota a hlasování veřejnosti na internetu, kterého se zúčastnilo 6 800 lidí.

slechta

Příběh Miroslava Šlechty ocenili na slavnosti v Národním památníku také pořadatelé Ceny Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let. Studentky Obchodní akademie a jazykové školy Pardubice se s příběhem Miroslava Šlechty zapojily také loni do dlouhodobého projektu „Příběhy bezpráví z místa, kde žijeme” pořádaného humanitární organizací Člověk v tísni. Zde byla výstupem publikace o Miroslavu Šlechtovi, kterou studentky vytvořily a kterou díky pomoci sponzorů škola vydala.

 


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 28. prosince 2014 Inspirace, Život víry