<< >>

Z mnoha akcí a událostí, které proběhly v církvi adventistů v nedávném období, vybíráme čtyři – úspěšné zúročení filmu Hacksaw Ridge v Polsku, pomoc mladých adventistických dobrovolníků v uprchlickém táboře v Řecku, prohlášení „Odvaha k míru“ v Německu a finanční podporu celosvětové církve čtyř projektů v Evropě.

 

 

Adventisté v Polsku díky filmu Hacksaw Ridge představili svou církev veřejnosti

(Foto: US Federal Government, commons.wiki -media.org)

Film Hacksaw Ridge (v češtině byl uveden pod názvem Zrození hrdiny) o adventistovi a zdravotníkovi Desmondu Dossovi, který odmítal nosit zbraň, a přesto dokázal při druhé světové válce v boji o Okinawu zachránit 75 zraněných mužů, byl v Polsku oceněn na akci Bestsellery Empik 2017 jako nejlepší film roku. Adventisté celý minulý rok připomínali víru hlavního hrdiny filmu ve společnosti. Byly vydány dva jeho životopisy, rozšířeny tisíce výtisků časopisu s jeho příběhem. Dokument o Desmondu Dossovi z adventistické produkce byl také přidán k oficiálnímu DVD. V Polsku, převážně katolické zemi s téměř 40 miliony obyvatel, je 5820 adventistů.

 

 

Mladí adventisté pomáhali jako dobrovolníci v uprchlickém táboře

Mladí adventisté z Albánie, Chorvatska a Slovinska pomáhali čtrnáct dní v uprchlickém táboře v blízkosti řeckého města Katerini. V něm je umístěno 270 uprchlíků, z toho 101 dětí. Jsou ubytováni v kontejnerovém městečku. Tento tábor také úzce spolupracuje s Adrou v Řecku. Mladí adventisté si převážně hráli s dětmi i dospívajícími, ale také pro dospělé pořádali vyučování angličtiny a němčiny. Vedoucí oddělení mládeže, který pořádal tuto dobrovolnickou akci, k tomu dodal: „Děti a dospívající byli účastníky válečných hrůz – a nyní jako uprchlíci zůstávají osamoceni. Na cestě se jejich rodiče soustředí na pouhé přežití a děti jsou zbaveny možností si hrát a rozvíjet sociální dovednosti. U některých rodin může toto období trvat až dva roky.“

 

(Foto: Trans-European Division)

 

Odvaha k míru

(Foto: M. Mueller, churchphoto.de)

K příležitosti stého výročí konce první světové války přijala církev adventistů v Německu prohlášení s názvem „Odvaha k míru“. Doporučuje v něm svým členům, aby se nijak nepodíleli na jakémkoliv válečném konfliktu – a to ať přímo dobrovolnou službou v armádě, tak ani ve výrobě zbraní či informačních technologií, které používá armáda. V prohlášení je zdůrazněno, že Ježíš povolal své následovníky k tomu, aby se stali mírotvůrci. „Přinášení míru začíná v mezilidských vztazích v našem okolí a pokračuje tím, že přebíráme širší společenskou odpovědnost. Proto se chceme angažovat v otázce náboženské svobody, boji proti násilí a chudobě a podpoře vzdělávání.“ Prohlášení je zakončeno výzvou, aby adventisté tuto společenskou odpovědnost realizovali bez násilí.

 

Církev podpořila evropské projekty téměř dvěma miliony dolarů

Oddělení globální misie určilo téměř dva miliony dolarů na čtyři velké projekty v Evropě a několik menších, které jsou spojeny se zakládáním sborů v místech, kde ještě adventisté nepůsobí. Část finančních prostředků půjde na komunitní centrum v Německu, které se stará o uprchlíky. Další část pak na vzdělávání dětí se speciálními potřebami ve Francii. Podpořeny budou také dvě zdravotní instituce v Estonsku a Maďarsku.

(news.eud.adventist.org; news.adventist.org)


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 20. února 2018 Církev ve světě