<< >>

V univerzitních městech České a Slovenské republiky rozvíjí adventistická studentská iniciativa INRI road stále oblíbenější studentské bohoslužby. V Praze se nyní konají v podzemním sálu Společenského centra Londýnská 30 na Vinohradech, v Bratislavě hostí tato duchovní setkání modlitebna v Cablkově 3, v Brně modlitebna na Střední 10, v Ostravě na Přívozu v Trocnovské 20, v Olomouci na Balcárkově 12 a v Pardubicích na Bílém Předměstí ve Staročernské 1799.

student4

Pražské vysokoškoláky čeká v tomto školním roce již 6. studentská bohoslužba – ve čtvrtek 24.4. od 19 hodin na téma Biblické příběhy ve filmu. Hostem bude dramaturg Petr Siska z České televize. Na studentských bohoslužbách tu pravidelně bývá plno. „Pro mnohé z nás je to jedna z mála příležitostí, kam můžeme zvát i své spolužáky a známé, a tak se postupně na bohoslužbách objevují i nové tváře. Pozvánky a plakáty pravidelně věšíme na nástěnky ve školách, kam chodíme, ale z vlastní zkušenosti víme, že nejlepší je osobní pozvání,“ uvedl jeden z organizátorů zdejších studentských setkání Martin Pavlík. Po asi hodinové bohoslužbě je tu možnost popovídat si ještě v přilehlé kavárně.

Skupina INRI road Bratislava sa postupne vyprofilovala zo študentskej študijnej skupiny, ktorá sa pravidelne schádzala v priestoroch bratislavského komunitného centra Unik od jesene 2012. Popri štúdiu biblickej knihy Skutkov apoštolov sa postupne zrodil nápad osloviť aj ďalších študentov a poskytnúť im priestor a spoločenstvo, v ktorých by mohli popri škole nájsť aj akési duchovné a sociálne zázemie.

student7

Po niekoľkých prípravných a modlitebných stretnutiach sa práve pred rokom prvý raz zišli na verejnej študentskej bohoslužbe. Na tému „Jarné upratovanie (v duši)“ vtedy k poslucháčom prehováral kazateľ František Kolesár. Do konca školského roka sa takto stretli ešte dvakrát, v máji a júni. Nadviazali aj po lete. Spoločne sa postupne zamýšľali napríklad s Jurajom Turócim z misijného združenia Maranatha, kardiochirurgom a absolventom teológie v jednej osobe Matejom Ondruškom a členom tímu INRI road Martinom Majerom.

Výnimočná bohoslužba vďakyvzdania sa v Bratislave uskutočnila pred uplynulými zimnými prázdninami. Nepravidelne sa študenti schádzajú aj v piatok večer na začiatok svätej soboty. Počas niekoľkých víkendov hľadali duchovné útočisko i mimo mesta na spoločných pobytoch. Okrem bohoslužieb vzniklo s Božím vedením postupne aj niekoľko ďalších pravidelných aktivít. Pokračovala študijná skupina, v uplynulom školskom roku sa konali aj pravidelné kurzy Varenie s Veve. Vďaka spolupráci s tímom komunitného centra UNIK sa môžu študenti stretávať na večeroch hier. Pravidelne sa tu konajú aj filmové večery a mnohé ďalšie aktivity a stretnutia.

V spolupráci s organizáciou pre pomoc a rozvoj ADRA navštevujú bratislavskí študenti i krízové centrum pre deti a mládež na sídlisku Petržalka. Novou skúsenosťou bola organizácia akademickej konferencie Amicus: Kresťan a vojna – za čo sa oplatí bojovať. Uskutočnila sa v marci 2014 v modlitebni na Cablkovej 3. I tento rok sa zúčastní letných aktivít INRI road v susednej Českej republike.

student1

I v Brně měli v tomto školním roce již 6 studentských bohoslužeb. Vedl je místní studentský kazatel Jan Havelka, promluvil zde i teolog Oldřich Svoboda nebo jeden z iniciátorů hnutí Pošli to dál Jakub  Chýlek.

student2

V Ostravě oslaví první rok studentských bohoslužeb jedenáctým setkáním 15.4. Jsou tu pravidelně pod vedením studentského kazatele a muzikanta Dana Kašlíka jednou za měsíc v úterý večer a navštěvuje je asi sedm desítek mladých lidí.

Pardubičtí studenti se scházejí každé pondělí od 20.30 hodin. Od října tu společně strávili 3 studentské bohoslužby. Jejich hosty byli kazatelé Petr Staš, Roman Buchtel a Stanislav Lanc. Na víkend 25. až 27.4. připravují společný program na téma Co je to mít rád? Nechali se inspirovat otázkou z pohádkové komedie Dívka na koštěti. V neděli čeká účastníky městská hra v Pardubicích na místech, kde byl uvedený film natáčen. Olomoučtí mají studentské bohoslužby každý měsíc. Každou bohoslužbu má na starost dvojice studentů, kteří na přípravě spolupracují s místním studentským kazatelem Tomášem Harastejem.

 professional swimmer underwater after the jump in abyss


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 3. dubna 2014 Inspirace, Ze života církve