<< >>

Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý. Genesis 1‚31

Je lepší, když nás chválí druzí, protože samochvála prý smrdí. Podle mé dobré kamarádky se občas pochválit musíme, protože to za nás nikdo jiný neudělá.
Při čtení dnešního textu jsem si dřív kladl otázku: „Proč se Bůh pořád dokola chválí? Není mu to trapné?“ Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že text mluví o něčem úplně jiném.
Stvořitel nepotřebuje samochválu. Nemá potřebu tleskat sám sobě. To, co říká, pronáší kvůli nám, protože právě my často zpochybňujeme kvalitu jeho práce. Důsledkem toho pak sami trpíme mindráky. Přestáváme totiž věřit, že jsme byli stvořeni k tomu, abychom byli dobří.
Patřím k lidem, kteří nemají příliš vysoké sebevědomí. Už jako dítě jsem měl pocit, že nic neumím a ani v ničem zvlášť nevynikám. Snažil jsem se něčeho dosáhnout ve sportu a také ve vědomostních soutěžích. Zažil jsem chvíle slávy, ale ty vždy rychle odezněly…
Jednoho dne jsem pochopil, že má cena tkví v tom, kdo mne stvořil. Podle Bible mám úžasnou hodnotu, protože tím Mistrem je Bůh. Řekne-li o něčem, že je to velmi dobré, pak tomu tak skutečně je. Pro Boha jsem velmi dobrý a nesmírně hodnotný. To mne velice těší a pozvedá to i mé sebevědomí.

Bože, děkuji Ti za to, že i člověk vyšel z Tvé tvůrčí dílny jako velmi dobrý. Jako Tvé dílo mám nesmírnou cenu. Dej, ať je to na mně znát, ať Ti nedělám ostudu.

Vlastimil Fürst - Vydrž, stojí to za to! 14. ledna 2018 Zamyšlení