<< >>

5. 6. 2016 hrad Košumberk už potřinácté ožil dětským dnem. Kromě mnoha dětí, které zde plnily všelijaké úkoly, zpívaly a hrály, mohli účastníci na hradě potkat také hrdiny z alegorického příběhu Narnie. Účelem celého dne byla nejen zábava dětí, ale také prezentace organizace ADRA a podpora jejího zdravotnického střediska Itibo v Keni. Na tento projekt se díky organizátorům ze sboru církve adventistů v Luži podařilo získat 14 499 korun.

Organizátoři, tak jako každý rok, vytvořili pěkné kreativní kostýmy, a tak byli na hradě k vidění ústřední hrdinové Lewisova příběhu o Narnii: sourozence Petra, Edmunda, Zuzanu a Lucku, dále lva Aslana, ženu z okvětních lístků, pana Tumnuse, bobra, kentaura, královnu a jejího skřeta, skříň, trolla, myšáky a rytíře. Na stanovištích u těchto postav plnily děti různé úkoly, získávaly razítka a po vyplnění kartičky si mohly vybrat cenu v podobě nějaké hračky. Mnoho hodnotných cen získali návštěvníci také v bohaté tombole, která byla losována spravedlivým Aslanem a Petrem. Dětský den ukončilo divadelní představení žáků ZUŠ Luže pod vedením paní učitelky Hrubé s názvem „Jak jsme spravovali bačkůrky“.

Dětský den byl také zaměřen na podporu činnosti humanitární organizace ADRA – nemocnice v keňském Itibu. Asi 200 návštěvníků dětského dne přispělo v dobrovolných darech do sbírky, která v konečném součtu činila 14 499 Kč. Děkujeme všem dárcům a moc si vážíme jejich darů, které jistě pomůžou potřebným. Lidská sounáležitost a pomoc v nouzi jsou velmi potřebné v našem světě, kde dnes někomu pomůžeme a kde zítra možná sami budeme nějakou pomoc potřebovat.

Poděkování také patří Pánu Bohu, že akci dopřál ochranu před bouřkami a deštěm, dětský den se tak mohl uskutečnit bez větších problémů a nepříjemností. Bouřilo napravo i nalevo od hradu a, jak potvrzovali i příchozí, lilo různě na příjezdových cestách na Košumberk, ale na hradě spadlo jen pár kapek.

Celý dětský den na Košumberku zorganizovali dobrovolníci z místního sboru Církve adventistů sedmého dne a Hamzovy odborné léčebny za podpory sponzorů, jejichž sponzorské dary naplnily velký koš tomboly: Město Luže, Autoservis Pavel Radoň, Drogerie Pavel Ratzenbek, Hotel Vídeň, Univex Jaroslav Rojar, Ifaso Petr Neufinger, Restaurant Na Kovárně, Asie Euro Market Hai Tran Xuan. “Moc všem děkujeme a budeme se těšit zase příští rok na čtrnáctý ročník dětského dne na hradě Košumberk,” uvedl za organizátory Čestmír Šťovíček.

Fotografie jsou zde.