<< >>

V Srbsku, Bosně i Chorvatsku stále pokračuje likvidace škod, které způsobila květnová povodeň. ADRA ČR poskytuje nadále vysoušecí techniku a školí tamní koordinátory pomoci. Do zaplavených oblastí posílá také finanční pomoc. Na účtu veřejné sbírky již nashromáždila milion korun. Všem, kdo přispěli, ADRA děkuje! Český tým se do pomoci na Balkáně zapojil takřka okamžitě. S kolegy z poboček ADRA dalších evropských zemí bylo dohodnuto, že svou pomoc zahájí v Srbsku. Češi do Bělehradu přivezli sedmdesát vysoušečů, agregáty na výrobu elektřiny, vysokotlaké čističky a desinfekční přípravky. Na místě se zapojili také do rozvozu humanitární pomoci.

ADRA je inspirací i vzorem

Pro své velké zkušenosti z povodní na Moravě a v Čechách byli Češi pozváni také do Chorvatska, aby i tam pomohli koordinovat odklízení následků povodní. Koordinátor Adry pro mimořádné události Josef Koláček se nedávno vrátil z obcí Gunja a Rajovo Selo ležících na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. V obcích bylo minulý měsíc vyplaveno 3 tisíce domů. Josef Koláček pomáhal s vysoušením domů a zdiva nebo s měřením vlhkosti.

ADRA ČR v Srbsku i v Chorvatsku školila tamní koordinátory pomoci, kteří spolupracují s dalšími organizacemi a místními samosprávami. Češi také Srbům a Chorvatům předali přeloženou příručku s praktickými informacemi např. o tom, jak ošetřit omítky, zprovoznit zatopený automobil nebo vyčistit studnu.

irena1

Obnova bude trvat dlouho

Povodně zdevastovaly území v celkové rozloze 24 000 km čtverečních, což je větší území, než je rozloha Slovinska (zdroj Wikipedie). V Bosně a Hercegovině záplavy zasáhly čtvrtinu obyvatelstva, záchranné práce komplikovaly sesuvy půdy, kterých záchranáři napočítali přes dva tisíce. V Srbsku se bezprostředně po vylití řek Sávy a Dunaje ocitlo kvůli zatopené elektrárně 300 tisíc lidí bez elektřiny, 30 tisíc obyvatel muselo být evakuováno z městečka Obrenovac. Také v Chorvatsku, blízko bosenských hranic, voda ničila. V okolí obcí Gunja a Rajovo Selo vyplatila 3 tisíce domů. Velké škody utrpěly také zemědělské pozemky a infrastruktura. Podle odborníků bude trvat mnoho let, než se z povodní postižené regiony vzpamatují.

irena2

ADRA zůstává s kolegy z ADRA BiH a ADRA Srbsko v kontaktu. Děkuje všem, kteří vyplavené rodiny podpořili, a také všem bratrům a sestrám, že jsou s nimi i nadále  v modlitbách.

redakce - AIS 13. července 2014 Humanitární pomoc