<< >>

„Chceme být místem, kde se bude cítit dobře nejen věřící člověk, ale i ten, který je na začátku toho, čemu my křesťané říkáme víra. Právě takovým lidem bychom rádi na jejich cestě víry poskytli zázemí a dostatek času k vnitřnímu, duchovnímu zrání,“ říká v rozhovoru Martin Pavlík, jeden ze zakladatelů Basementu a člen sboru na Vinohradech.

 

 

Co znamená Basement? Proč jste zvolili zrovna tento název?

Zní to asi lépe než slovo „sklep“, tedy prostor, ve kterém se v Praze v Londýnské ulici 30 setkáváme. Lidé si na tento název zvykli hlavně v době, kdy jsme je tam jednou měsíčně zvali na worship (večer duchovní hudby), a tak jsme se rozhodli tento název použít i pro další akce, které jsme postupně přidávali. Dnes vědí, že se v Basementu děje něco každý den.

 

Proč jste v Praze něco takového založili?

Do hlavního města jsem se přistěhoval s nástupem na gymnázium. Dnes končím vysokou školu a za tu dobu jsem v Praze nebyl sám, kdo přihlížel tomu, jak se spousta mladých lidí nedokáže z nejrůznějších důvodů začlenit do řad církve. Z této skupiny lidí určitě nedokážeme oslovit všechny, přesto jsme se rozhodli vytvořit místo, které je otevřeno dialogu, jinakosti a lidem, kteří si nevystačí sami se sebou nebo se svou vlastní vírou, o kterou se prostě chtějí dělit. Neříkám, že tohle všechno naše sborová společenství nenabízejí… Ale známe celkem dost lidí, kteří se nedokázali ztotožnit s tradiční církevní kulturou. Nebo tradiční církevní kultura s nimi. A protože mezi takovými lidmi máme spoustu přátel, nemávli jsme nad tím rukou.

Basement je také náš pokus, jak překonat anonymitu a někdy i chlad velkoměsta, který více či méně zakusil každý, kdo tady bydlí.

 

Kdo za tím stojí?

Za Basementem stojí skupina čtyř organizátorů a dalších asi dvaceti lidí, bez kterých by to nefungovalo. Patří sem hudebníci, fotografové, grafici, lidé, kteří pomáhají s propagací, webem, sociálními sítěmi, ale i ti, kteří přijdou pomoct například s přípravou židlí nebo s občerstvením. Součástí Basementu jsou i dva pastoři: Michal Balcar – kazatel místního vinohradského sboru, a Josef Dvořák – studentský kazatel pro Prahu. Nerad bych opomněl České sdružení a vinohradský sbor, které za námi stojí také a od začátku s námi spolupracují a podporují nás. Stále ale hledáme další lidi, kteří by se zapojili, protože – jak to minule kdosi nazval – naše plány jsou na křesťany celkem ambiciózní 🙂

 

Na jaké aktivity je možné přes týden přijít?

Basement nabízí několik typů aktivit – hudební worshipová ztišení, bohoslužby, na které zveme nejen naše kazatele, ale i hosty z jiných církví, dále studium Bible, moderované přednášky s předními osobnostmi českého univerzitního prostředí (Pavel Hošek, Tomáš Halík, Kateřina Lachmanová…), ale také rozhovory se známými lidmi z oblasti kultury, vědy, byznysu či politiky (např. Daniela Drtinová, Kamil „Kazma“ Bartošek, Matěj Stropnický, Kamil Fila, Daniel Špinar a další). V programu najdete také filmový klub nebo cestopisy a také něco, co jsme nazvali Basement Art, který vede malíř Jan Bárta. Pokud hledáte místo, kde je možné učit se, pracovat na notebooku nebo dělat věci do školy, tak od pondělí do pátku funguje nově také tzv. Coworking, tedy sdílený pracovní prostor pro ty, kteří hledají příjemné pracovní prostředí. Hledali jsme totiž možnost, jak otevřít Basement nejen večer, ale i přes den. V posledních měsících tak potkáte v Basementu každý den desítky lidí.

 

 

Pro koho to všechno děláte?

Chceme být místem, kde se bude cítit dobře nejen věřící člověk, ale i ten, který je na začátku toho, čemu my křesťané říkáme víra. Právě takovým lidem bychom rádi na jejich cestě víry poskytli zázemí a dostatek času k vnitřnímu, duchovnímu zrání. Klademe si za cíl oslovit nevěřící, hledající, ale i tradiční věřící. A i když je v organizaci zapojeno hodně mladých lidí, naše aktivity jsou otevřené pro lidi různého věku. Jinak – děláme to vlastně i pro sebe. Možná proto nás to baví a věnujeme tomu víc času, než kdybychom to dělali „jen pro někoho“.

 

Kde se o vás můžeme dozvědět víc?

Program všech aktivit zveřejňujeme na webu (www.basement30.cz), na Facebooku a na Instagramu pod názvem Basement30, kde najdete také fotky a záznamy některých akcí, které už proběhly.

 

redakce - AIS 31. října 2017 Ze života sborů