<< >>

K vojenské technice ozbrojených sil mnoha zemí, která se každý rok prezentuje na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky, se letos poprvé připojila i Vězeňská duchovenská péče.

Její předseda Pavel Zvolánek přivezl v pátek 20. září do Ostravy duchovní literaturu, zejména Bible, jako nejúčinnější zbraň proti lidské zlobě, násilí, touze po moci a majetku. Na letišti Leoše Janáčka v Mošnově tak návštěvníci měli možnost prohlédnout si kromě zbraní také výtisky tzv. vězeňské Bible i s jejím receptem na skutečný mír a pokoj, který dává Bůh do srdce a myšlení těm, kteří po nich touží a kteří opravdové štěstí nacházejí ve službě druhým. „Ve stánku s Biblemi jsem si připomněl před třemi lety  v kinech uvedený film a letos v Česku vydanou knihu Herndona Bootona „Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny“ o adventistovi Desmondu Dossovi. Jeho jedinou zbraní byla Bible a tolika lidem dokázal v boji pomoci! Jako první odpírač vojenské služby se zbraní v historii USA byl oceněn nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním – Medailí cti,“ uvedl Pavel Zvolánek. Zájemci si také mohli prohlédnout katalog fotografií Jindřicha Štreita „Ze tmy ke světlu“, který mapuje službu kaplanů v některých českých věznicích. Vězeňská služba si letošní rok připomíná 200 let od narození významného propagátora nových forem zacházení s odsouzenými kněze a pedagoga F. J. Řezáče, a proto zde byla v rámci výstavy o historii Vězeňské služby ČR i malá expozice, která se věnovala jeho přínosu.

Pavel Zvolánek se zároveň v sobotu 21. září zúčastnil bohoslužby ve sboru Ostrava Mariánské Hory, kde dopoledne kázal o Bohu, který se objevuje mezi námi v rozličných a nečekaných podobách, a v odpoledním programu představil službu kaplanů a dobrovolníků ve vězení. Přítomní zhlédli film „Milý pane kaplane“, který vytvořila HopeTv, a také rozhovor s Danielem Hottmarem v televizním pořadu Události, komentáře, odvysílaný Českou televizí 15. července 2019.

Pavel Zvolánek

Vedoucí kaplanského oddělení CASD

 

Související články

Dokumentární film „Milý pane kaplane“

Film o životě Desmonda Dosse obdržel dva Oscary

Ted Wilson představuje příběh Desmonda Dosse

Rozhovor s Desmondem Dossem

„Fascinuje mne víra Boha v člověka“


 Sdílet článek na:
redakce - AIS 9. října 2019 Ze života církve