<< >>

Iniciativa univerzitní profesorky ekonomie Ludmily Čižovské z ukrajinského Žitomiru přivedla 26 dětí z Ukrajiny na letní tábor křesťanského skautského Klubu Pathfinder, který se koná od 26.7. do 3.8. v Malém Mlýnku u Světlé nad Sázavou. Ludmila Čižovská je členkou církve adventistů v dvousetčlenném sboru Žitomir. Pracuje zde jako vedoucí komunikace a učí děti biblické příběhy v sobotní školce. Rozhodla se, že pomůže ukrajinským dětem dostat se do Čech na letní tábor, a oslovila České sdružení církve. Ve spolupráci s vedoucím Klubu Pathfinder Davidem Čančíkem dostal organizaci akce na starost kazatel Samuel Vaněk, který je nyní hlavním vedoucím tábora. O 26 ukrajinských dětí z různých oblastí země a 7 českých dětí se stará společně se sedmi spolupracovníky.

Tématem tábora je Zápas o pravdu. Děti blíže poznávají období husitství v českých dějinách, soutěží ve znalostech, ale také se učí tábornickým dovednostem a poznávají přírodu. Každé ráno a večer se koná pobožnost, kdy ráno Samuel Vaněk dětem vypráví příběh dětského hrdiny z dnešní doby a večer pak dětského hrdiny z Bible. Ludmila Čižovská se v Žitomiru angažuje aktivně také ve společnosti volyňských Čechů na Ukrajině.

Tábor navštívil v pondělí 28.7. republikový vedoucí Klubu Pathfinder David Čančík společně s předsedou Českého sdružení církve Pavlem Zvolánkem. “Na táboře se ke mně přihlásila holčička, kterou jsem poznal na svých evangelizačních přednáškách na Ukrajině. Byl jsem tehdy ubytovaný u jejich rodiny v Bielej Cerekvi,” říká s úsměvem Pavel Zvolánek.

tabor2

Tábor je pilotním začátkem spolupráce mezi Pathfinderem a ukrajinskými dětmi, organizátoři v Čechách jej plánují i příští rok, kdy by rádi společně s dětmi pozvali na pobyt i jejich rodiče. Tábor finančně podpořil Klub Pathfinder a církev.

 

 

redakce - AIS 29. července 2014 Humanitární pomoc, Ze života církve