<< >>

Do nebezpečných akcí se pouštějí koordinátoři humanitární organizace ADRA, když z obléhaných měst tajně vyvádějí civilisty. „Města jako je například Doněck, jsou separatisty obklíčena, nedá se dostat dovnitř ani ven. Obyvatelé jsou ve velkém stresu. Když se střílí, jsou schovaní ve sklepech, někdy i celé dny. Dochází jim tam jídlo i voda. Mají strach o svůj život, protože vidí, jak na ulici umírají jejich sousedé. Někteří už ve svém domě ani dál bydlet nemohou, protože je zničen bombami. Volají nám mobilními telefony, abychom je odtud vzali pryč. Snažíme se o to, ale je to velmi složité,“ říká Jana Škubalová, vedoucí zahraničních projektů ADRA ČR, která je momentálně v Kyjevě.

ADRA už evakuovala asi 1000 civilistů. Z toho 400 z Doněcku, 600 z Luhansku a okolí. „Koordinátoři se snaží s těmito lidmi smluvit schůzku na nějakém místě a pak je vyvádějí  pryč z města přes les, různými pěšinkami, nejlépe v noci. Ale je to veliké riziko. Kdykoli se může začít střílet znovu,“ dodává. Koordinátoři a dobrovolníci, kteří se na evakuaci podílejí, jsou často z řad členů Církve adventistů sedmého dne, protože ta je zřizovatelem Adry.

slavjansk2

Kromě evakuace civilistů, mezi nimiž je řada dětí, seniorů a taky nemocných lidí, rozdává ADRA v uprchlických táborech balíčky s humanitární pomocí. Jak můžete pomoci? Nákup humanitární pomoci můžeme uskutečňovat hlavně díky dárcům. Konto veřejné sbírky pro Ukrajinu: 34983498 / 0300, variabilní symbol 500 (pomoc uprchlíkům na Ukrajině), variabilní symbol 515 pomoc uprchlíkům v Rusku.

slavjansk1

redakce - AIS 1. září 2014 Humanitární pomoc