<< >>

“Zdravé návyky mohou hrát v životě velkou roli. Mohou přidat kvalitu i délku vašemu životu,” říká lékař Winston Craig, učitel dietologie na adventistické Andrewsově univerzitě v USA. “Prodloužení života by nebylo zajímavé, kdyby šlo jen o pár let navíc – v nemocech, s hendikepy a bez radosti ze života. Bylo však zjištěno, že ty samé změny životního stylu, které přidají roky k vašemu životu, současně vdechnou více života do vašich let.”

Proces stárnutí se zrychluje, pokud kouříme, užíváme alkohol, moc se nehýbeme, neumíme se vypořádat se stresem, málo spíme a špatně se stravujeme. Výzkumy na populacích z celého světa odhalily, že nízkotučná rostlinná strava spojená s dostatečnou tělesnou aktivitou sehrává v dlouhověkosti důležitou roli. Udělejte si inventuru svého životního stylu – uvidíte, kde se dá co zlepšit, vyzývá doktor Craig.

“Naplňte svůj život významem a smyslem. Ti, kteří uvádějí, že se ze života radují, mívají méně zdravotních problémů a bývají méně nemocní. Trpí méně stresem, pocity smutku i hněvu. Pokud jste šťastní, máte více energie a lépe se vyrovnáváte s překážkami. Kromě toho jste kreativnější a výkonnější v práci – a žijete zdravějším a delším životem.”

Dobré zdravotní návyky nejsou zárukou dlouhého života. Pravděpodobnost toho, že budete žít déle a lépe, se však zvyšuje. Výzkum ukazuje, že čím dříve v životě člověk začne praktikovat dobré návyky, tím větší prospěch může zaznamenat. “Chcete žít kvalitnějším životem? Proč se nerozhodnout a nezačít hned dnes?” ptá se Winston Craig.

 

redakce - AIS 19. ledna 2015 Církev ve světě, Inspirace, Životní styl