<< >>

Během druhého květnového víkendu cestovala velká část pathfinderů z Českého sdružení na sever Čech. U vesničky Ostružko, blízko Jičína, se konal další ročník Robinzonády, akce pořádané vždy jednou oblastí české části Klubu Pathfinder. Tento rok měla na starost přípravy Severní hvězda – a podle pozvánek se všichni měli těšit na výlet do Afriky, prozkoumávání tamních obyčejů a divoké přírody. Podnadpis Robinzonády zněl: “Proč pomáháš?” – a děti mohly přemýšlet, jak podniknout vlastní krůčky k tomu, aby někomu pomohly.

Všechny účastníky transportoval z Jičína po částech autobus. Hned po vystoupení čekala malé cestovatele v areálu kempu prohlídka zavazadel a odbavení před odletem do Afriky. Areál kempu byl rozlehlý, což bylo při více než 230 účastnících potřeba. V pátek následoval odlet na palubě letadla společně s výkladem všech pravidel, která budou členové expedice muset dodržovat.

 

 

Sobotní ráno bylo pro mnohé překvapením – snídaně i další jídla dne byla konzumována bez použití příborů, protože v Africe se nenamáhají s takovými věcmi, jako jsou příbory. Afriku si tak všichni bez výjimky vyzkoušeli na vlastní prsty. Dopolední program probíhal formou zamyšlení domorodých šamanů nad Biblí. Ti radostně dětem sdělovali, že potkali křesťanské misionáře a čím je toto setkání obohatilo. Vysvětlili dětem, že pomoc může být i malá – a přesto velká. Děti měly poté ztvárnit ve scénce příběh z Bible, kde někdo někomu pomohl, byť jen nepatrným činem.

Odpoledne, stejně tak jako v neděli dopoledne, putovali pathfindeři po stanovištích, kde si zkoušeli činnosti typické pro africké prostředí, které někdy tamní lidé musí dělat, aby přežili. Zkoušeli nosit vodu, poznávali typická africká zvířata, učili se bubnovat, hráli fotbal v „africké“ obuvi, učili se tance, vyráběli hudební nástroje a pokoušeli si obstarat potravu sběrem na stromech. V neděli dopoledne také děti vyráběly náramky pro opravdové africké děti a psaly jim k nim dopisy.

 

 

V sobotu večer přijel za dětmi host Filip Chládek, který jezdí do Keni, konkrétně do města Itibo, pracovat v tamní nemocnici provozované za pomoci humanitární organizace ADRA. Měl s sebou i fotky a vyprávěl o zážitcích, které v evropských poměrech jen tak někdo neprožije.

Program byl propracovaný od ranního budíčku po jednotlivá stanoviště. Bylo by těžké zde vylíčit všechny zážitky, ale snad jste pocítili trochu afrického slunce. Děti odjížděly s novými poznatky a vděčností, že žijí oproti Africe v luxusním prostředí, za které mohou být Bohu vděční. Příští rok bude Robinzonáda v rukou oblasti Jižní kříž.

Pavel Pilbauer

Fotky z letošní Robinzonády.

 

https://youtu.be/IWHVsiLXxuw?list=PLynlCKKgG9YsNkQjf65Ks_49VzUz4LLRm
redakce - AIS 24. května 2017 Pathfinder