<< >>

Známý americký herec a režisér Mel Gibson natočil se svými spolupracovníky nový výpravný film “Hacksaw Ridge” (Pilový hřeben) zobrazující příběh Desmonda T. Dosse (1919-2006), adventisty sedmého dne, který se za druhé světové války přihlásil do americké armády s tím, že odmítá používat zbraně k zabíjení lidí. Byl proto nakonec zařazen k frontovým zdravotníkům, kde beze zbraně a se zcela mimořádnou odvahou zachránil mnoho lidských životů. Po válce byl za to jako první odpůrce zbraní v historii americké armády oceněn Kongresem USA Medailí cti, nejvyšším vyznamenáním za vojenskou chrabrost. Film má mít světovou premiéru 4. listopadu.

Desmond Doss se již jako chlapec pod vlivem biblického příběhu o Kainovi a jeho bratru Ábelovi a Desatera s přikázáním “Nezabiješ” rozhodl, že se nikdy nebude podílet na žádném zabíjení lidí. Ve svých třiadvaceti letech, v roce 1941 po vstupu USA do války, se stal zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize Armády Spojených států. Při odvodu požádal o nebojové zařazení, což si odvodní komise vyložila jako odpírání vojenské služby. Doss však neodmítal jít do boje, jen nechtěl být ozbrojen a zabíjet. Nakonec byl tedy zařazen jako frontový zdravotník. Se svou jednotkou byl nasazen do bojů v oblasti Tichého oceánu. Do všech bitev vstupoval vždy zcela neozbrojen a s modlitbou, nenosil dokonce ani nůž, jen svou Bibli. Odmítal kohokoliv zabít.

 

 

Mladík se u svých spolubojovníků nesetkával s pochopením. Vojáci se mu vysmívali, bili ho, házeli po něm boty a jeden seržant se jej pokusil dostat před válečný soud za neuposlechnutí rozkazu nosit pušku. Desmond všechny ústrky překonával tím, že se modlil k Bohu a četl si ve své Bibli, kterou mu ke svatbě věnovala jeho milovaná žena. Chování vojáků se změnilo, když poznali Desmonda Dosse v bojích. Hned při prvním bojovém nasazení jednotky v polovině roku 1944 během bitvy o ostrov Guam v obtížných podmínkách zachránil řadu svých zraněných spolubojovníků, za což si vysloužil první Bronzovou hvězdu. V listopadu téhož roku se jeho divize vylodila na filipínském ostrově Leyte. Zde získal druhou Bronzovou hvězdu, když bez krytí přeběhl pod nepřátelskou palbou ke dvěma postřeleným vojákům. Jeden sice zemřel, druhého však Doss za ostřelování sniperů dovlekl do bezpečí.

film1V březnu 1945 začala velmi těžká a dlouhá bitva o Okinawu. Desmond Doss byl zdravotníkem I. roty, která měla na Okinawě 5. května dobýt asi 120 metrů vysoký útes zvaný “Hacksaw Ridge” (Pilový hřeben). Když se vojáci dostali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby, která zranila na 75 mužů a zbytek donutila se stáhnout. Vojín Doss se odmítl ukrýt, zůstal v ostřelovaném prostoru a snášel jednoho zraněného po druhém k okraji útesu. Odtud zraněné ručně spouštěl na lanech do bezpečí. Tuto smrtelně nebezpečnou činnost Doss prováděl nepřetržitě 12 hodin pod neustávajícím japonským ostřelováním a každého ze 75 zachráněných vojáků musel sám na laně spustit o 12 metrů níž. Za každého zachráněného děkoval Desmond na modlitbě Bohu. “Ještě jednoho, Pane, prosím, ještě alespoň jednoho,” modlil se po každém úspěšném zásahu, dokud nezachránil všechny.

V podobných akcích neohroženě pokračoval až do 21. května 1945. Tehdy při nočním útoku své roty jako vždy v přední linii zachraňoval životy do chvíle, než jej na noze zranily střepiny přilétnuvšího granátu, který Doss odkopl od svých spolubojovníků a tím je zachránil. Sám se ošetřil a znovu se věnoval ostatním. Až po pěti hodinách se k němu dostali nosiči raněných. Naložili jej a nesli do bezpečí, když je překvapil japonský útok. Doss v té chvíli spatřil vážněji raněného muže, kterého přikázal nosičům naložit místo sebe. Když vyčkával jejich návratu, zasáhl jej japonský odstřelovač do ramene. Těžké tříštivé zranění si znovu ošetřil a obtížným terénem se odplazil asi 300 metrů na stanici první pomoci. Ztratil při tom svou Bibli. Vojáci z jeho jednotky se o tom dozvěděli, po znovudobytí území prohledali, Bibli našli a s vděčností ji poslali Desmondovi do nemocnice. Poznali jej jako muže modlitby a Boží záchrany.

film2Když mu americký prezident Harry Truman 12. října 1945 předával Medaili cti, prohlásil: „Jsem na vás hrdý, toto ocenění si skutečně zasloužíte. Myslím, že je to větší čest než být prezidentem.“ Desmond Doss pak po boku své manželky řekl novinářům: „Děkuji Bohu, že mi umožnil zachovat víru v této válce a zachránit tolik lidí.“ Stal se národním hrdinou. Celý život zůstal věrný Božímu Desateru včetně zachovávání sobotního dne odpočinku. Zemřel ve věku 87 let v roce 2006.

Na plakátech propagujících nový film je slogan: “Když přišel rozkaz k ústupu, jeden muž zůstal” a snímek amerického vojáka běžícího směrem k nebezpečí na zakouřeném bojišti. Desmonda Dosse hraje Andrew Garfield. Na snímku spolupracovali  také Terry Benedict, který již o Dossovi natočil oceňovaný dokumentární film, a Stan Jensen, vedoucí oddělení komunikace a náboženské svobody při ústředí církve adventistů v Kanadě.

redakce - AIS 16. srpna 2016 Církev ve světě, Inspirace, Život víry