<< >>

Desetitisíce dětí z celého světa, stovky dobrovolníků, tisíce stanů postavených v přehledných blocích a rozdělených ulicemi. Tak vypadalo mezinárodní camporee adventistického skautského Klubu Pathfinder u města Oshkosh v americkém státu Wisconsin. Oshkosh je malé město asi 200 km severně od Chicaga, ležící u jezera Winnebago na západním pobřeží nesrovnatelně většího Michiganského jezera. Již poněkolikáté zde Pathfinder vybudoval jiné malé město se 47 tisíci obyvatel, z toho asi 2,5 tisíce jich přicestovalo z 80 různých zemí světa. Toto městečko mělo svoje vlastní rádio, každé ráno vycházely noviny, mělo vodní hospodářství i malou nemocnici. Téma letošního camporee znělo “Vždy věrný”, nosným příběhem byla biblická kniha Daniel. 

camp1

Každý večer o půl osmé se všichni sešli před hlavním pódiem, kde je mimo jiné čekal divadelní seriál přibližující dobu Daniela. Aby všichni viděli, bylo zde pět obrovských monitorů, které dění na pódiu zprostředkovávaly těm, co seděli dále. Přes den byl program velmi individuální. V tomto množství není možné organizovat nějakou společnou činnost, jak je zvykem v Česku nebo na Slovensku. Byly tam desítky tvůrčích dílen, kde se daly získat jednotlivé odbornosti. Další možností bylo prozkoumávat desítky stánků s výměnou zkušeností a inspirací. Účastníky zde oslovovaly i různé církevní školy, misijní projekty, dobrovolnické aktivity, Rádio AWR nebo adventistická humanitární organizace ADRA. U posledně jmenované si četní zájemci zaplatili a sami zabalili humanitární balík na pomoc v krizových oblastech.

camp2

Některé aktivity probíhaly i několik kilometrů daleko na jezeře. O dopravu se staraly desítky, o prázdninách zjevně nevyužitých, tradičních žlutých školních autobusů. Dvě svatyně umožnily udělat si představu o biblickém svatostánku na poušti, muzeum Pathfinderu mapovalo historii klubu. Od roku 2001 v něm je i česká krojová košile s libereckou domovenkou a letos tam vedoucí Klubu Pathfinder v ČR a SR David Čančík přidal několik dalších drobností.

camp3

Celkově camporee na účastníky ze střední Evropy působilo velkolepým dojmem, za nejcennější na něm ale považují jednotlivá setkání, kde si děti z různých kultur mohly uvědomit svou rozdílnost a své jedinečnosti. “Osobně jsme mohli prožít skutečnost, že mylšenka Pathfinderu je živá v desítkách zemí celého světa a že s miliony ostatních sdílíme stejnou touhu hledat cesty napříč různými způsoby myšlení, kultur i duchovností. A s tím souvisí i to hlavní setkání – setkání s Bohem, pro něhož se na camporee veřejně v bazénu s vodou křtem rozhodly stovky mladých lidí,” uvedl David Čančík.

 

redakce - AIS 24. srpna 2014 Inspirace, Ze života církve