<< >>

Koncem října jsem obdržel e-mail, dnes už nevím ani od koho to bylo, s doporučením ke zhlédnutí válečného filmu natočeného Melem Gibsonem podle skutečné události.

Do kina moc nechodím, ale v e-mailu bylo uvedeno, že jde o životní zkušenost adventisty Desmonda Dosse. Proto mě to zaujalo.

„Doss…, Doss…“ vzpomínám, kde jsem se s tím jménem už setkal.

Virtuálně listuji v paměti, když se mi náhle vybavila fotka, kterou mám mezi vzpomínkami na mezinárodní Camporee Klubu Pathfinder v Oshkosh. Vrhnul jsem se na počítač a po krátkém hledání jsem ji našel. Jasně. Sedím na ní vedle vojáka ve staré americké uniformě, který má na jmenovce jméno „DOSS“. Byl jsem v roce 1999 na tomto Camporee a účastnil jsem se besedy s naším bratrem v Kristu, který zde vyprávěl své životní zkušenosti.

 

zrozeni-hrdiny

 

Okamžitě můj zájem o film „Zrození hrdiny“ explodoval a při první příležitosti jsem ho šel zhlédnout.

Vyprodaný sál byl zaplněn lidmi všech věkových vrstev a po dvaceti minutách reklam na fantastické filmy se konečně začalo odvíjet drama napsané životem. Samozřejmě šlo o sestřih nejdramatičtějších momentů z života bratra Dosse, takže děj udržoval pozornost nás diváků po celý čas. Největším dramatem však byla dvanáctihodinová bitva o postup americké armády v boji o Okinawu.

Adventista Desmond Doss, upřímně věřící mladík, jejž zpočátku velitelé i vojáci z jednotky, ke které narukoval, pokládali za fanatického blázna, protože chtěl bojovat za vlast s Biblí v ruce a lékárničkou na krku, se stává hrdinou. Uprostřed bojové vřavy, Melem Gibsonem ve filmu tendenčně ztvárněné, nasazuje svůj život pro záchranu druhých. Kdybych z osobního setkání s ním nevěděl, že bratr Desmond takovým „peklem“ skutečně prošel, asi bych ten film zařadil do „šuplíku fantasy“. Teď jsem však s napětím sledoval to, co jsem kdysi, před 17 lety, od něj naživo slyšel vyprávět. A bylo to skutečně dramatické.

Desmond Doss během dvanáctihodinové bitvy – beze zbraně, pouze s lékárničkou přes rameno – zachraňuje uprostřed palby životy zraněných bojovníků. V čase, kdy ostatní vojáci přes noc odpočívají, on sám dopravuje do bezpečí celkem 75 zraněných spolubojovníků, mezi nimiž byli i zranění nepřátelé.

Kdyby tento film natočilo nějaké adventistické filmové studio, asi by to při hodnocení kritiků propadlo jako adventistická „agitka“, ale jméno režiséra dává tomuto filmu při recenzi úplně jinou váhu.

Pro mě, kromě jiného, byly ve filmu nejsilnější dva momenty. Tím prvním byla situace, když před posledním útokem telefonuje velitel bojové jednotky se svým nadřízeným a v odpovědi na otázku, proč ještě nenastoupili do rozhodujícího útoku, který pro ně zajišťuje dělostřelecká podpora, říká:

„Čekáme na vojína Dosse.“

„Cože?“ řve do velitelova ucha hlas z telefonu.

„Kde je vojín Doss? – Co to má znamenat?“

„Vojín Doss se modlí – a vojáci bez něj do boje nechtějí vyrazit. S ním je totiž Bůh,“ odpovídá velitel a v záběru je nastoupená jednotka mužů jdoucích na smrtelnou zteč společně s opodál se modlícím kamarádem Desmondem…

Ten druhý moment, který podle mě dává filmu na konci pečeť autentičnosti, je výsek z historického rozhovoru moderátora s Desmondem Dossem a jeho bývalým velitelem, kteří tyto události skutečně prožívali.

„Já jsem se zasazoval o to, abych Desmonda z naší jednotky vyřadil jako nebezpečného náboženského fanatika…“ vypráví už postarší muž v civilu. „…a on se stal mým zachráncem. Díky jemu jsem dnes tady,“ pokračuje ve svém svědectví jeho bývalý velitel.

Nechodím moc do kina, ale na ten film asi půjdu ještě jednou. Má velkou výpovědní hodnotu o tom, že „hrdinou“ nemusí být jen „nesmrtelný agent 007“, ale skutečným hrdinou se může stát každý, kdo lidem kolem sebe svým životem víry a důvěry v živého Boha přinese naději do situací, které jsou svou tragičností nad jejich síly. Takovými byli ti, o kterých píše apoštol Pavel ve svém Listu Židům v 11. kapitole, a takový může být i každý z nás. A že se nacházíme v boji o „život“, o tom není pochyb.

Jerry Šlosárek

 

Rozhovor s Desmondem Dossem (video)

Ted Wilson představuje příběh Desmonda Dosse (video)

Veľkofilm, v ktorom žiari príbeh viery adventistu Desmonda Dossa

Mel Gibson natočil film o adventistovi Desmondu Dossovi

redakce - AIS 19. prosince 2016 Inspirace, Pathfinder