<< >>

Více než 30 000 mladých dobrovolníků v celé České republice v říjnu 2017 po 72 hodin zvelebovalo své okolí, pomáhalo druhým nebo přírodě.

Měli naplánováno přes 550 akcí, mezi kterými byly například úklidy lesů, parků, dětských hřišť a školních pozemků, výsadby stromů a keřů nebo třeba sběr lesních plodů pro zvěř. Úklidové akce proběhly i na mnoha českých hradech. Někde si dobrovolníci naplánovali sociální projekty, jako návštěvu seniorů, pomoc dětem s postižením nebo výpomoc v útulcích pro zvířata.

Akci již pošesté pořádala Česká rada dětí a mládeže, jejímž cílem je zapojit do ní co nejvíce mladých lidí, přivést je k dobrovolné práci pro své okolí a ukázat, že mohou sami změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času.

Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům – zkrátka všem, kdo podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištná pomoc druhým nebo svému okolí.

V čem tkví obliba 72 hodin?

„Vypadá to, že jsme se stali jakýmsi inkubátorem dobrovolnictví – možná je to tím, že u nás máte nad svým projektem absolutní kontrolu. Děláte jen to, co si sami vymyslíte a na co máte síly. To je pro mladé lidi lákavé. Nás samozřejmě těší, že ti, kteří si to s námi vyzkoušeli, se k nám další rok vracejí. A my se jim snažíme podávat v mnoha ohledech pomocnou ruku. Poskytujeme stromy na sázení – letos jich rozdáme čtyři stovky; pokud chtějí uklízet veřejné prostory, poskytneme jim pytle, rukavice…“ říká vedoucí projektu Jiří Gurecký.

 

Jakého typu projekty byly?

 • Například Městský parlament dětí a mládeže z Brna pomáhal ve vile Stiassni, kterou připravil na zimu.
 • Asociace TOM 1007 CHIPPEWA Česká Lípa zorganizovala charitativní akci „Běh za novým úsměvem“ v českolipském městském parku. Upozornila tak na problematiku dětí s rozštěpem obličeje.
 • „Daruj krev, daruješ život“ – je již tradiční akce studentů 3. a 4. ročníků Gymnázia Hořovice pro transfuzní stanici místní nemocnice.
 • Projekt Přátelství bez hranic vnesl do letošního ročníku 72 hodin prohlubování česko-německých vztahů formou dobrovolnické výpomoci z Německa. Této příležitosti využili skauti z Klatov a spolu s německými dobrovolníky pomohli v domě seniorů s přípravami na zimu.
 • Dobrovolníci z řad žáků základní školy v Přibyslavi četli po dva dny dětem v mateřské školce své oblíbené knihy a sdíleli s nimi své pocity z vyprávěných příběhů.
 • Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje upekla sušenky pro kluky a holčičky z dětského centra ve Strakonicích.
 • Spolek Tydlidům, Nebovidy u Brna uklidil zpustlá hrobová místa na tamním hřbitově.
 • Po létě a nepořádných turistech poklidili TOM 1018 Magneti, a to v okolí hradu Kost. V rámci projektu prozkoumali i mučírnu a popřemýšleli v ní, jak naučit turisty neházet odpadky všude kolem sebe…
 • Mladí hasiči z Metylovic opět uklidili všechny cesty, stezky a chodníky, které vedou na Čupek.
 • Budky pro ptáky a jesle pro zajíce vyrobili skauti z Čechovic, oddíl Poutníci.
 • TOM ČR, Tuři 4105 Olomouc vysadil stromy pro Ondru, který kvůli úrazu přišel na levé straně o sluch. V září prodělal operaci… Touží po odpočinku v hamace, ale nemá ji kam zavěsit. Bude sice několik let trvat, než stromy zesílí, ale naděje tu je – na rozdíl od toho, že bude slyšet jako většina zdravých lidí…

 

Také náš oddíl Klubu Pathfinder „Penguins“ se do této akce zapojil. ČRDM nám věnovala několik desítek triček k projektu 72 hodin a ta jsme pak prodávali v rámci Múzičky Českého sdružení. Vybrali jsme více než 4 000 korun a výtěžek jsme věnovali na humanitární aktivity organizace ADRA. Rozhodně to chceme zopakovat i v dalším roce a pokračovat v tomto sociálním rozměru akce i v budoucnu.

Dalším efektem této sbírky bylo, že pathfindeři získali povědomí o projektu 72 hodin, takže by se jich do něj v příštím roce mohlo přihlásit více.

Jakub Fraj

redakce - AIS 25. prosince 2017 Pathfinder