<< >>

Jihlavská hip-hopová skupina Pio Squad představila v sobotu 21.2. v tamním hudebním klubu Soul svým fanouškům nový videoklip Čalantika natočený ve stejnojmenném chudinském slumu na okraji desetimilionového hlavního města Bangladéše Dháky. Skupina svým klipem vyzývá mladé lidi k podpoře humanitární a vzdělávací činnosti adventistické organizace ADRA v tomto slumu. Na stejný účel věnovala skupina také výtěžek poslední desítky svých koncertů v celkové výši 135 tisíc korun. Další příspěvky přicházejí prostřednictvím internetu.

Takto získané prostředky podpoří novou předškolní třídu ADRA pro děti z Čalantiky a pomůže jim zajistit vše potřebné pro výuku jako školní pomůcky a učebnice, lékařskou péči a výživné obědy. Na koncertech Pio Squad for Čalantika Tour mohli návštěvníci od podzimu přispívat v rámci veřejné sbírky. Videoklip natočil se skupinou a dětmi ze slumu režisér, kameraman a scénárista Jan Látal během jejich týdenní návštěvy centra ADRA Čalantika v Dháce. Natočili společně i dokumentární film. Právě záměr podpořit tímto způsobem dlouholetou činnost české pobočky ADRA v bangladéšské Dháce byl pro kapelu Pio Squad impulsem k tomu, aby se loni po několika letech vrátila na pódia.

Skupina Pio Squad, jejíž členové si říkají Efko, Eurodel, De Puta Madre a J-Kid, působila od konce devadesátých let. Natočila celkem 3 alba, za druhé získala v roce 2006 ocenění České akademie populární hudby Anděl. V roce 2012 se skupina na nějaký čas odmlčela. Novou chuť ke společné tvorbě jí přinesla spolupráce s organizací ADRA. “Celý svět asi nespasíme, ale alespoň se dělá něco dobrého. Kdyby každý dělal alespoň něco, tak bude třeba líp. Někdo se polejvá vodou, někdo pomáhá v Bangladéši,” vysvětlil motivaci skupiny v rozhovoru pro internetový magazín Bbarak De Puta Madre.

Slumové centrum Čalantika v Dháce založila česká pobočka celosvětové adventistické humanitární organizace ADRA v roce 2013. Centrum poskytuje základní vzdělání dětem ze slumu a podporuje je v tom, aby začaly chodit do školy a své vzdělání úspěšně dokončily. Dále nabízí vzdělání jejich rodičům a opatrovníkům, zlepšuje životní i pracovní podmínky rodin a je tak oporou celé tamější komunitě.

“Je skvělé vidět, když se o pomoci nejen mluví, ale když se přímo děje. Vážíme si nadšení kapely a jejich rozhodnutí nezůstat jen u slov. Vybrané příspěvky z iniciativy Pio Squad for Čalantika pomáhají k tomu, že od ledna 2015 může do Čalantiky docházet dalších třicet nových dětí školního věku, které by jinak tuto šanci nedostaly,” říká vedoucí projektu ADRA Čalantika Jarmila Cihlářová.

redakce - AIS 24. února 2015 Humanitární pomoc, Inspirace, Životní styl