<< >>

Každoročně si v naší církvi připomínáme důležitost manželství a rodiny díky Modlitebnímu týdnu křesťanského domova a Národnímu týdnu manželství. Stejně tak je tomu i letos od 9. do 16. února.

Vše, co stojí na vztazích, prožívá v dnešním světě otřesy a často i krize. Neodehrává se to jen za hradbami církve (ty jsou totiž na mnoha místech děravé), ale i v jejím středu. Reklamy na nás křičí, abychom si vzali hned to, co chceme. Třeba i na splátky o rok odložené. Lžou nám, protože se nás snaží přesvědčit, že nemusíme nést důsledky svých rozhodnutí.

Ale právě ve vztazích se potřebujeme naučit žít s tím, co máme k dispozici. S realitou, že vše nejde opravit lusknutím prstů. Uvědomit si, že když se něco kazí roky, minimálně stejně tak dlouhou dobu trvá uzdravení, zahojení. Bůh nám dal největší požehnání právě do záležitostí spojených se vztahy – a je smutné, že právě manželství je v ohrožení.

Minulý rok jsem narazil na článek s titulem, který mě opravdu vyděsil: Měsíčně rozvrátíme až 40 vztahů. Majitel jedné agentury nabízí celou škálu služeb: alibi nevěrníkům, odlákání milence, test věrnosti, ochranu proti stalkingu (nežádoucí sledování), propůjčení luxusní identity, rozvrácení vztahu atd. Sám říká, že podniká pouze v tom, co lidé sami chtějí, a poptávka je tak vysoká, že musí zaměstnávat další a další spolupracovníky.

Církev vydává mnoho energie na různé programy a projekty, učí se reagovat na potřeby společnosti v různých oblastech. Avšak to, čím můžeme společnosti nejvíce přispět, máme doma. Jsou to naše rodiny, naše vztahy.

Všichni toužíme po smysluplných a hodnotných vztazích, po věrnosti, po jistotě v tomto světě navzdory všem nepříznivým statistikám. Často však okolo sebe nemáme funkční vzory, které by ukázaly, že má cenu do rodiny investovat. Je jen na nás, jestli se svezeme s negativními trendy, nebo poplujeme proti proudu.

Letošní Národní týden manželství nenese na první pohled moc povzbudivý název: „Zabijáci manželství“. Ale i díky materiálu, který je připraven, bude možné otevírat žhavá témata, jež mohou ohrožovat manželství. Přál bych si, aby byl tento týden v mnohém obohacením i pro naše manželství. Minimálně v tom, že má cenu o našich vztazích otevřeně hovořit, vztahy budovat, opravovat a ladit.

Udělejme si čas na rekapitulaci našich vztahů. Nebojme se během tohoto týdne pracovně ubrat, vypnout počítač či televizi a společně s manželem/manželkou nebo i s celou rodinou pravidelně číst, chodit na procházky nebo i na nějaký ten mls.

Potěšilo by mě, kdybychom využili Modlitební týden křesťanského domova a Národní týden manželství k vzájemnému povzbuzení k boji za tak „obyčejnou“ věc, jako jsou naše manželství a rodiny. Vstupme do spolupráce s jinými organizacemi, městem, dalšími církvemi a využijme tento čas k šíření tak důležité záležitosti, jako jsou zdravá a funkční manželství.

Martin Žůrek, vedoucí oddělení služby rodinám při Moravskoslezském sdružení

redakce - AIS 18. ledna 2019 Ze života církve