<< >>

Neboť Syn člověka přišel, aby hledal a spasil, co zahynulo. Lukáš 19‚10

Možná se i vy toto ráno probouzíte s otázkami, jak vše, co vás čeká, zvládnete. Program máte našlapaný a to poslední, co byste ještě potřebovali, je, abyste museli něco hledat.
Jak to myslím? Určitě si vzpomenete na situaci, kdy jste něco ztratili a nezbývalo vám než hledat. Najednou se všechny priority posunuly na další příčku a vy jste měli plnou hlavu ztracené peněženky nebo klíčů. Většinou jsme neradi, když musíme něco hledat. Je to časově neefektivní a s nejistým koncem. Máme rádi své jistoty.
V příběhu o Zacheovi se na scéně objevuje samotný Stvořitel v osobě Ježíše. Tvrdí, že něco hledá a že „hledání“ je hlavní náplní jeho mise na zemi. Všudypřítomný, vševědoucí a všemohoucí Bůh hledá. Není to paradox? Ale Bible taková je.
Má to Bůh zapotřebí? Neměl by se věnovat důležitějším činnostem své vlády? A je to vůbec efektivní? Nezbývá nám než žasnout. Žasnout nad záměry našeho Stvořitele, který se v těle Ježíše Krista vydal hledat zkrachovalé existence. Nevíme přesně, jaký byl motiv Zachea, který se rozhodl Ježíše vyhledat. Víme ale, proč hledá Ježíš. Hledá, aby našel ty, co zahynuli.

Pane Bože, je nové ráno. Já s Tebou mluvím, takže jsem asi ještě neumřel. Buď milostiv mně hříšnému. Pokud hledáš i mě, tak já chci být dnes Tebou nalezen. Nechci se schovávat v davu, ale chci se dnes osobně s Tebou setkat.

Martin Žůrek

...na Tebe s důvěrou čekáme! 2. července 2020 Zamyšlení