Jezábel

,
Jitřenka

Jezábel (nejasný význam)

Princezna z Týru, kterou si vzal za manželku král Achab (vládl v letech 872 až 852 př. Kr.). V Izraeli zavedla Baalův kult.

  1. Královská 16,29 –33
  2. Královská 9,30 –37 Zjevení 2,20

O většině starozákonních mužů a žen se Nový zákon nezmiňuje. Některé starozákonní postavy však plní důležitou roli i v Novém zákoně. Jméno Jezábel bylo známé i v době, kdy Jan dostal od Boha příkaz napsat dopis církvi v Thyatirech. Tato církev poskytla prostor osobě, která o sobě tvrdila, že je „prorokyní“. Je označena jako „žena Jezábel“ (Zj 2,20). Svým falešným učením sváděla členy thyatirského sboru a podporovala nemravnost. Ve Starém zákoně se sexuální nemravnost často používá jako metafora pro uctívání falešných bohů a model.

Jezábel měla velký vliv nejprve jako královna, poté jako královna matka. Svého vlivu využila k tomu, aby posílila uctívání Baala a Ašery. A byla v tom úspěšná, dokud prorok Elijáš v Boží moci celou situaci nezvrátil. Také církev v 1. století měla podobně úspěšnou Jezábel. A takové Jezábely mohou být v církvi i dnes. (A nemysleme si, že jsou to vždy ženy!) Dnes Bůh stejně jako v minulosti odmítá Jezábely, které úmyslně zavádějí spoluvěřící na scestí a vyvolávají zmatek. Jan podtrhuje poselství adresované Thyatirům slovy: „Tu poznají všechny církve, že já vidím do nitra i srdce člověka, a každému z vás odplatím podle vašich činů“ (Zj 2,23).

Pane, otevři oči všem svým dětem, aby viděly, zda mezi nimi nejsou Jezábely.

Další

Vysoký cíl

A tak, moji milí…, s bázní a chvěním uvádějte ve skutek své spasení. Neboť je to Bůh, který ve vás působí, že chcete i činíte, co se mu líbí. Fp 2,12.13 Ke spasení je třeba společného úsilí, spolupráce mezi Bohem a kajícným hříšníkem. Tato spolupráce je nezbytná, máme-li vybudovat svůj charakter...
čti dále

Vítězství víry

Rád bych, bratří, abyste věděli, že to, co mě potkalo, je spíše k prospěchu evangelia. Fp 1,12 Pavlova trpělivost a radostná mysl, které projevoval během svého dlouhého a nespravedlivého zajetí, a jeho odvaha a víra byly samy o sobě jedním nepřetržitým kázáním. Svědčily o tom, že v něm přebývá vyšší než...
čti dále