Nimrod

,
Jitřenka

Nimrod (rebel)

Kúšův syn. Jedna z klíčových postav v období mezi Noemem a Abrahamem.

Genesis 10,7 –12

Nimrod byl „bohatýrský lovec před Hospodinem“. Není jasné, jak přesně máme těmto slovům rozumět. Můžeme si být jisti, že nelovil jen zajíce. Text naznačuje, že lidé o něm mluvili a obdivovali ho.

Nimrod měl značný vliv a inicioval výstavbu několika míst v Mezopotámii. Čteme o jeho „království“ a o městech jako Akad, Babylón a Ninive. Příběh, který v knize Genesis následuje hned po Nimrodovi, vypráví o Babylónské věži (Gn 11). Nevíme, zda se na tomto dobrodružství podílel i Nimrod. Je to docela možné, protože mezi ním a Babylónem je určitá souvislost.

Lidé, kteří v životě mnohého dosáhli a které mnozí obdivují, mohou snadno podlehnout pokušení myslet jen na své zájmy a slávu. Tento druh arogance dříve či později povede k babylónské mentalitě, v níž není pro Boha místo. Tento obraz se nám vybaví vždy, když je v Bibli zmiňováno jméno Babylón. Má-li člověk tendenci zdůrazňovat jen to, čeho dosáhl, a spoléhá-li na vlastní vliv a moc, může ho to dovést k tomu, že se stane jakýmsi Nimrodem, který se bude v Babylónu cítit velmi dobře. Tak tomu vždy bylo a tak tomu je i dnes.

Bože, děkuji Ti za talenty, které jsem dostal, za to, že se mi v některých věcech docela daří. Pomoz mi, abych si nikdy nemyslel, že jsou to nejdůležitější věci v mém životě.

Další

Mojžíš

Mojžíš však byl nejpokornější ze všech lidí, kteří byli na zemi. Nu 12,3 Všichni, které Bůh povolal ke svému dílu, mají své slabosti. Kdo chce získat Boží pomoc, musí si uvědomit svou bezmocnost i nedostatky, vynaložit úsilí a upřímně, vytrvale se modlit. Mnozí nedosahují takového postavení, které by mohli zastávat,...
čti dále

Slova a činy

Moudrost pronikavě volá na ulici, na náměstích vydává svůj hlas: „Protože jsem volala, a vy jste odmítali, ruce jsem vztahovala, a nikdo na to nedbal, každé mé radě jste se vyhýbali, nedali jste na mé domlouvání, i já se budu smát, až budete v bídě…“ Př 1,20–26 Jen málokdo si správně...
čti dále