Ohlédnutí za Teologickou konferencí „Kdo je Duch svatý?“

,
Img_20200223_104809-1-768x576

Když se poslední únorovou neděli zaplnil sál modlitebny Církve adventistů sedmého dne v Brně na Střední ulici, mohli si přítomní klást logickou otázku, zda vůbec studijní setkání nad tématem „Kdo je Duch svatý?“ má smysl. Copak si na tuto otázku, alespoň v základních obrysech, už křesťanství za staletí neodpovědělo? Nebyly snad různé heretické pohledy na Ducha svatého a jeho působení už v dějinách jednoznačně odmítnuty? Copak adventistická teologie v této oblasti jasně nesouzní s ostatními křesťany? Proč toto téma znovu otevírat ve 21. století?

I když lze obecně na všechny zmíněné otázky odpovědět kladně, přesto se stále znovu a znovu mezi křesťany (a to i mezi adventisty) objevují jednotlivci či skupiny, kteří odmítají obecně přijímané křesťanské chápání Ducha svatého, které je vyjádřeno i ve věroučných výrocích Církve adventistů sedmého dne„Bůh, věčný Duch, spolupůsobil s Otcem a Synem při stvoření, vtělení a vykoupení. Duch svatý je osobou, stejně tak jako jimi jsou Otec a Syn.“ (Věroučný výrok 5

A právě proto Adventistický teologický institut (ATI), v úzké spolupráci s Česko-Slovenskou unií Církve adventistů sedmého dne, uspořádal teologickou konferenci na toto téma. Jak to zřetelně vyjádřil ve své úvodní řeči Mikuláš Pavlík, předseda Česko-Slovenské unie, záměrem konference nebyla diskuze o tom, zda by měla adventistická teologie odmítnout jeden ze základních pilířů křesťanské víry, ale jasné veřejné zaujetí stanoviska k této diskuzi jak ze strany církve, tak ze strany ATI.

Jednotliví řečníci (učitelé a studenti ATI) pak prezentovali, na základě své odbornosti a oblasti, které se profesně věnují, biblicko-teologické důvody a myšlenky, které je vedou ke ztotožnění se s křesťanským pohledem na Ducha svatého jakožto Boha, jedinečnou osobnost působící spolu s Otcem a Synem.

Oldřich Svoboda tak nejprve nabídnul někdy opomíjený pohled na učení Starého zákona o Duchu svatém, které je klíčovým základem, na němž staví své poselství Nový zákon, tak následně i celé křesťanství. Novozákonní pohled, se zvláštním zaměřením na poselství Janova evangelia, pak představil Jozef Kučera. Celkové systematické shrnutí biblické pneumatologie (učení o Duch svatém) připravil ve své studii Ján Barna, a dějinný vývoj chápání tohoto tématu zase velmi přehledně a poutavě představil Daniel Gomola. Historický vývoj a hledání v rámci Církve adventistů sedmého dne, spolu s pohledem do díla Ellen G. Whiteové, byly obsahem prezentace Vítězslava Chána. Celé setkání pak uzavřel Marek Harastej, ředitel ATI, který s účastníky konference otevřel téma praktického dopadu chápání role Ducha svatého na osobní duchovní život každého věřícího.

Horlivá diskuze, která následovala nejen po jednotlivých prezentacích, ale i v průběhu přestávek, byla důkazem toho, že i v adventistickém prostředí jde o téma živé a aktuální.

Jelikož bylo zřejmé, že se této konference nebudou moci zúčastnit všichni, které toto téma zajímá, rozhodlo se vedení ATI vydat ve spolupráci s nakladatelstvím Advent-Orion také tištěný sborník, který bude obsahovat nejen materiály poskytnuté jednotlivými řečníky, ale i další rozhovory či přeložené články. Na webu ATI jsou zároveň v sekci „Archiv“ k dispozici videozáznamy jednotlivých přednášek, stejně tak jako i nahrávky předchozích z konferencí.

Související

Ms_24_plakat2

Manželská setkání 2024

Máme radost, že i v tomto roce, v termínu 28.7. – 4.8.2024, budeme mít příležitost společně prožít Manželská setkání v malebném prostředí Moravského Toskánska v hotelu Selský dvůr ve Strážovicích (Strážovice 230, GPS: 49,008831 17,04103). Manželská setkání je týdenní edukativně-relaxační setkání pro manželské páry zaměřující se na obnovu, prohloubení a posílení vztahů mezi manžely...
čti dále
Mtm 2024 plakát_page-00012

Modlitební týden mládeže 2024

Letošní modlitební týden mládeže proběhne v termínu 16. – 23. 3. 2024. Přednášky modlitebního týdne nesou název „Modlitba jako způsob života“ a můžete je v české i slovenské verzi najít zde. Chci vás všechny povzbudit a motivovat se v rámci mládeže scházet, společně se ponořit do krásy Boží přítomnosti a hlavně...
čti dále