Ohlédnutí za životem a službou bratra Karla Vávry

,
Vavra_karel_foto1-747x1024_detail

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze podlehl 30. 3. 2021 nemoci Covid-19 ve věku padesáti let ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plukovník Ing. Karel Vávra PhD.

Karel Vávra byl celý život spjatý s Armádou České republiky. Vojákem z povolání se stal v roce 1990. Vystudoval obor Ekonomika armády na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově. A právě tam byl osloven prodavačem křesťanských knih Františkem Běhounkem, který ho nasměroval do kurzu Bible. V roce 1992 byl v Brně pokřtěn.

Po absolvování vysoké školy se v roce 1994 oženil. Spolu s manželkou Dášou bydleli v Karlových Varech. V té době také začal studovat Teologický seminář. Už v Karlových Varech začal působit jako dobrovolník ve věznici Vykmanov a stal se členem Vězeňské duchovenské péče.

V roce 1997 se Vávrovi stěhovali do Rokycan, kde se Karel aktivně zapojil do místní skupiny církve adventistů v Rokycanech. Organizoval zde bohoslužby, sloužil jako laický kazatel v Plzni, Rokycanech a Klatovech. Působil dál také jako dobrovolník ve věznici na Borech v Plzni.

V osobním životě Karel trávil velmi rád čas se svou rodinou. S manželkou Dášou měli tři syny. Mezi jeho záliby patřilo hraní na kytaru, šachy, jízda na motorce a manuální práce na chalupě.

Od dubna 2020 se stal ředitelem odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany. Péče o ty, kteří pro svoji vlast nasazovali životy a zdraví, ho velmi naplňovala.

Vavra_karel_foto1-747x1024

Chceme jako církev i sborové společenství vyjádřit Pánu Bohu vděčnost za celý – krátký, ale bohatý – Karlův život. Chceme vyjádřit přání a prosbu, aby Hospodin Dášu a její syny podpíral, chránil a vedl životem dál. Chceme také poděkovat všem – rodině, spoluvěřícím a přátelům, kteří Dáše a jejím synům pomáhají a jsou s nimi.

Když Dáša hledala citát z Bible na parte, vybrala nakonec text z Janova evangelia, který vystihoval Karlovu víru a přesvědčení. „Ježíš řekl: Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít. Každý, kdo žije a věří ve mne, neumře navěky“. Karel věřil tomu, že smrtí vše nekončí, věřil, že jednou, na konci dějin, ho Bůh znovu přivede k životu. A právě díky této naději můžeme říct: Karle, na shledanou v Božím království.

Daniel Hrdinka 

Kazatel sborů v Plzni a Rokycanech

Související

Kongres-lahti-nahledovka

Evropský kongres mládeže ve Finsku

Minulý týden patřil mladým lidem z celé Evropy, kteří se setkali ve finském Lahti k největší mezinárodní akci tohoto druhu. Kongres adventistické mládeže s názvem “Plug In” zorganizovaly společně obě evropské divize Církve adventistů sedmého dne (EUD & TED), aby po několika letech opět poskytly příležitost k setkání více než...
čti dále
2022-06-04-1-768x506

Zprávy z GK 2022 – sobota 11. 6. 2022

Poslechněte si reflexi 6. dne na Generální konferenci v St. Louis.
čti dále