Pozvánka: Čalantika pomáhá dětem ze slumu již 10 let

,
Adra30_cover_web_1000x563 small

Letos je to již 10 let, kdy ADRA začala pomáhat těm nejchudším z nejchudších – dětem a dospělým žijícím v bangladéšském slumu Čalantika v Dháce. 

„Čalantika, to jsou děti plné energie. Jejich radost, nadšení a pokroky jsou pro nás tou největší motivací pro naši práci,“ říká dlouholetý vedoucí programu BanglaKids a Čalantika Kamil Kreutziger.

Chtěli byste prožít společnou oslavu 10 let centra Čalantika s námi?

Srdečně vás zveme 22.11. od 18 hod. v prostoru Café AdAstra Podskalská 8, Praha 2.

Potěšíme se příběhy dětí, kterým Čalantika doslova změnila život, promítneme si film a přivítáme milé hosty. Kvůli plánování občerstvení a dárečků prosíme o potvrzení vaší účasti na email lujza.kucerova@adra.cz. Děkujeme.

Jak to ale všechno začalo?

Bratr Milan Moskala se před 10 lety věnoval, kromě mnoha dalších aktivit, také dětem z dháckých ulic. Poskytoval jim jídlo a doučoval je. ADRA ČR hledala vhodné řešení, jak dhácké děti podporovat systematicky, a tak se ve spolupráci s ADRA Bangladéš vydala do chudinských čtvrtí, kde ADRA Bangladéš měla již několik doučovacích a vzdělávacích center. Zrodilo se nové partnerství ve slumové oblasti Čalantika, podle níž nese vzdělávací centrum a projekt svůj název. 

V roce 2013 nastoupilo do vzdělávacího centra Čalantika 50 dětí. Děti dostaly přes 5 400 obědů a absolvovaly 216 vyučování. Pracovníci ADRA Bangladéš spolu s učiteli centra navštívili v průběhu roku také domácnosti dětí, aby zmapovali jejich specifické potřeby (těchto návštěv bylo 1 329). 

Bylo rovněž potřeba vybavit prostory centra, zajistit jeho provoz a připravit udržitelný plán rozvoje do budoucna. Ukázala se potřeba zapojit do vzdělávání i rodiče slumových dětí a pořádat pro ně pravidelné praktické semináře a přednášky v oblasti zdraví, hygieny a gramotnosti.

Deset let pomoci díky podpoře dárců

„Prožili jsme řadu charitativních dobrodružství. Vznikl videoklip skupiny PioSquad, s Fotografem bez talentu jsme vydali knihu krásných fotografií, s travel blogerkou Weef jsme natočili film, s Markem Jelínkem procestovali Asií, s novinářem Tomášem Poláčkem přeběhli Bangladéš a s mistrem světa v kajaku Vávrou Hradilkem sjeli Gangu. To vše pro děti a jejich rodiče ze slumu Čalantika,“ vyjmenovává Kamil Kreutziger aktivity potřebné k tomu,abychom se mohli s radostí ohlédnout zpět a „sčítat“.

Za 10 let prošlo centrem Čalantika více než 1 200 dětí, které se zúčastnily 9 000 vyučování. Šikovné a talentované děti mají možnost pokračovat ve studiu sponzorovaném ADRA Korea i textilní společností Malfini, která podporuje také samotné centrum. 

„Centrum změnilo trajektorii mého života. Za svůj úspěch vděčím z velké části příležitostem, které mi poskytlo.“ (Arif, který se ze slumu vypracoval až na studenta VŠ obor informační technologie v Dháce).

Dětem jsme za poslední dekádu vydali více než 150 000 nutričně vyvážených obědů. Lékařská péče byla poskytnuta více než 5 100krát. Děti v centru Čalantika absolvují v průměru 4 preventivní prohlídky a 4 sledování růstu ročně a také se jim opakovaně dostává zdravotní a hygienické výchovy. 

„Dozvěděla jsem se o horečce dengue. Řeknu své rodině, že bychom si měli natáhnout moskytiéru a v noci tak spát.“ (Asma, 10 let) 

Také neopomíjíme negramotné rodiče dětí: dostanou 154 lekcí gramotnosti a zdravotnické výuky ročně. Účastní se rovněž rodičovských schůzek nebo seminářů na témata, jako jsou základní práva dítěte, předčasné sňatky a podobně. 

„Díky workshopu jsme se toho hodně naučili. Nebudeme své děti vdávat v raném věku a budeme je vzdělávat.“ (Workshopy pro rodiče, Selina, 45 let) 

Velké poděkování patří všem dárcům, kteří podporují jednorázově i dlouhodobě  projekt Čalantika pro ty opravdu nejpotřebnější. Jsme vám spolu s dětmi z Čalantiky opravdu vděční.

Martina Špinková   

Koordinátorka PR a fundraisingu ADR

www.adra.cz

Související

Kudykam2020-tisk_page-0001

Kudykam 2024

Pokud jste v minulosti prošli peklem rozvodu a dodnes jste nebyli schopni se s tím vyrovnat, připravili jsme pro vás další ročník dnes již tradiční akce KUDYKAM PO ROZVODU. Spokojení účastníci minulých ročníků by vám určitě potvrdili, že pokud chcete začít znovu, jinak a lépe, pak máte jedinečnou šanci. Naše pozvání po dvouleté...
čti dále
Adra darek banner

Čas dobrého slova a lidské blízkosti 

Vánoce jsou pro nás v humanitární organizaci ADRA časem vděčnosti, vždy přítomné pomoci i obdobím častějšího balení charitativních ADRA Dárků. Naše ADRA Dárky balíme a posíláme těm, kterým není lhostejná pomoc lidem v zahraničí – jedná se o symbolické předměty a zvířata jako jsou Tři kouzelné slepice, Koza hrdinka, Nástroje...
čti dále