Ukrajina – půl roku pomoci. ADRA začíná s přípravami na zimu.

,
Adra30_cover_web_1000x563 small

Již půl roku pomáháme lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině. Za tu dobu jsme dopravili do 19 ukrajinských oblastí přes 620 tun humanitární pomoci, kterou převezlo 47 kamionů. Stále vypravujeme 2 kamiony týdně. Ve spolupráci s ADRA Ukrajina se podílíme také na evakuaci lidí z rizikových oblastí, od začátku konfliktu jsme přepravili více než 8000 osob z bombardovaných měst na bezpečnější území.

Potřeba pomoci na místě neklesá, naopak s blížící se zimou bude narůstat.

„Největší nedostatek pociťují samozřejmě regiony, kde přímo probíhají boje nebo se nacházejí v blízkosti kontaktní linie. V těchto oblastech nefungují trhy, nebo jen v omezené míře. Předpokládáme, že v zimě se opět navýší počet uprchlíků a vnitřně vysídlených osob. Proto se už teď na zimu připravujeme. Snažíme se posílit komunitní centra pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, ale i naše dobrovolnická centra v Česku,“ přibližuje situaci Andrej Arvensis, projektový a finanční manažer zahraničních projektů ADRA.

Distribuce potravin (rýže, pohanka, ovesné vločky, těstoviny, masové konzervy atd.) a nepotravinového zboží jako jsou hygienické potřeby, spacáky apod. probíhá na třech úrovních: potřebné produkty zavážíme jednak do osvobozených oblastí pod kontrolou ukrajinské vlády, kde trhy částečně fungují, ale nedokáží pokrýt všechny potřeby obyvatelstva. Druhým distribučním kanálem jsou tzv. „hot spoty“ v blízkosti aktivních bojů či přímo v bombardovaných městech, kde je dostupnost základních komodit buď velmi omezená, nebo vůbec žádná. A zatřetí materiální pomoc putuje i do tzv. komunitních center (skupinových zařízení pro vnitřně vysídlené osoby).

ADRA ČR shromáždila na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině zhruba 210 mil. Kč.

Tyto finanční prostředky pochází jak z darů od veřejných a komerčních subjektů, tak z velké části i z veřejné sbírky SOS ADRA – Pomoc Ukrajině, na kterou přispěli a stále mohou přispívat soukromí dárci a dárkyně. Ve sbírce se do dnešního dne podařilo vybrat přes 98,5 mil. Kč. Ze všech získaných prostředků již bylo využito 99 mil. Kč, a to především na výše zmiňovanou materiální pomoc, nákup dopravních prostředků pro evakuaci osob, domácí projekty v Česku i na finanční příspěvky nejvíce zasaženým rodinám.

Jak moc je tato pomoc na místě vítaná potvrzuje Olena Slobodianiuk, která uprchla z Chersonu do bezpečnější části Ukrajiny: ADRA pro nás byla jako světlo na konci tunelu. Neměli jsme žádnou naději a nevěděli jsme, na koho se obrátit. Vaše organizace nám velmi pomohla a podpořila nás v těžké chvíli. Jsme vám velmi vděční.“

Kromě pomoci přímo na Ukrajině realizujeme i řadu aktivit pro uprchlíky v Česku. Dobrovolnická centra ADRA se od začátku války podílela na asistenci nově příchozím v rámci Krajských asistenčních center na pomoc Ukrajině. Jen v Moravskoslezském kraji se prostřednictvím dobrovolnických center v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově zapojilo 1293 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří pomoci věnovali 16 322 hodin (680 dní). Pomáhali na nádražích, s registracemi, chodem asistenčních center, výdejem humanitární pomoci, ale třeba i s hlídáním dětí či tlumočením. V posledních týdnech se dobrovolnická centra zaměřují především na integraci uprchlíkůjazykové kurzy, volnočasové aktivity či konverzační setkávání. Pomáhá nám 200 dobrovolnic a dobrovolníků. Jen do jazykových kurzů se zapojilo již více než 1600 nově příchozích lidí z Ukrajiny a do volnočasových aktivit přes 2000 dospělých a dětí.

Děkujeme vám všem, kteří jste během uplynulého půl roku nezůstali stát stranou a pomohli jste finančním darem, materiálně, osobně či modlitbou někomu z těchto potřebných lidí.

Mat 25,40: Král jim odpoví: ‚Amen, říkám vám, že cokoli jste udělali pro nejmenšího z těchto mých bratrů, to jste udělali pro mě.‘ 

Děkujeme.

Za organizaci ADRA

Martina Špinková

Související

Nahleddccb

ADRA hledá dobrovolníky a dobrovolnice k osamělým seniorům, dětem a dalším potřebným lidem

Máte 1-2 hodiny volného času týdně, o který byste se byli ochotni zdarma podělit? Dobrovolnická centra ADRA v Čechách a na Moravěhledají nové dobrovolníky a dobrovolnice, kteří pomohou lidem lépe zvládnout osamělost a nadcházející zimní období. Kolegové a kolegyně z místních center ADRA vám ochotně vysvětlí, co dobrovolnictví obnáší. Základní informace...
čti dále
Image001 (1)

ADRA: Expedice Ganga 2022

ADRA organizuje v Bangladéši od 18. do 25. října dobrodružnou charitativní Expedici Ganga 2022. Olympijský medailista a několikanásobný mistr světa ve vodním slalomu, Vavřinec „Vávra“ Hradilek, sjede na kajaku úsek řeky Gangy o délce 121 km ve prospěch 121 bangladéšských dětí z chudinského slumu Čalantika. Zapojte se do Expedice Ganga a pomozte dětem z Čalantiky zajistit jídlo,...
čti dále